Faruk Koca, Hakeme Saldırdıktan Sonra AKP Üyeliğinden İstifa Etti

Türkiye Futbol Federasyonu, olayın ardından ligleri süresiz tatil ilan etti.

Dec 14, 2023 - 21:47
 0
Faruk Koca, Hakeme Saldırdıktan Sonra AKP Üyeliğinden İstifa Etti

Ankaragücü Eski Başkanı Faruk Koca, Hakeme Saldırdıktan Sonra AKP Üyeliğinden İstifa Etti

YEREL GÜNDEM / ANKARA

14 Aralık 2023 - MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e saldırdıktan sonra tutuklanan eski MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, AKP üyeliğinden istifa etti. Kesin ihraç istemiyle AKP Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilen Koca, avukatları aracılığıyla parti üyeliğinden istifasını içeren dilekçeyi Genel Merkeze ulaştırdı.

Eski MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yönelik saldırıda bulunması sonucu tutuklanmıştı. Bu olayın ardından Koca, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyeliğinden istifa etti.

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında kesin ihraç istemiyle AKP Merkez Disiplin Kurulu'na (MDK) sevk edilen Faruk Koca, parti tüzüğünün 117'nci maddesinin 1'inci fıkrası gereğince "tüzük ve programa, demokrasi, insan hakları, hukukun evrensel temel kural ve normlarına aykırı faaliyetlere katılmak, destek olmak veya bizzat aykırı eylem ve işlemlerde bulunmak" isnadıyla MDK'ye sevk edilmişti.

MDK'nin savunma için tebligat gönderdiği Koca, Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunduğu sırada, avukatları aracılığıyla AKP üyeliğinden istifa ettiğini içeren dilekçeyi AKP Genel Merkezi'ne ulaştırdı. Bu nedenle, MDK'nin Koca hakkında herhangi bir karar vermesine gerek kalmadı.

Öte yandan, Ankaragücü'nün yeni başkanı, Koca'nın ortağı olarak bilinen İsmail Mert Fırat oldu. Fırat, Koca'nın görevinden istifa etmesinin ardından Ankaragücü Kulübü Başkanlığı'na seçildi. İki işadamı, geçtiğimiz yıl birlikte projeye imza atan ortaklardı.

Ankaragücü Kulübü Yönetim Kurulu, yaşanan olaylar nedeniyle spor camiasından özür diledi. Kulüpten yapılan açıklamada, "MKE Ankaragücü Kulübü olarak bu akşam yaşanan hadisenin üzüntüsü içerisindeyiz. Eryaman Stadı'nda karşılaştığımız Çaykur Rizespor karşılaşması sonrası yaşanan üzücü olaydan dolayı Türk futbol kamuoyundan ve tüm spor camiasından özür dileriz" denildi.

Türkiye Futbol Federasyonu, olayın ardından ligleri süresiz tatil ilan etti.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow