Fransa, Rusya'nın Ukrayna'da Paralı Asker İddialarını Yalanladı

Umerov, “Topçu İttifakı, Ukrayna'nın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor”

Jan 20, 2024 - 02:08
 0
Fransa, Rusya'nın Ukrayna'da Paralı Asker İddialarını Yalanladı

Fransa, Rusya'nın Ukrayna'da Paralı Asker İddialarını Yalanladı

YEREL GÜNDEM

Fransa, Rusya'nın Ukrayna'da Fransız paralı askerler olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın, kuvvetlerinin Kharkiv şehrindeki bir binaya düzenlediği saldırının ardından ortaya atılan iddialar, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedildi.

Perşembe günü yapılan açıklamada, Fransa'nın Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunma amacıyla uluslararası hukuka uygun olarak yardımda bulunduğu belirtildi. Ayrıca, Fransa'da, Ukrayna'da veya başka bir yerde paralı asker bulunmadığı vurgulandı.

Rus devlet haber ajansı TASS'ın haberine göre, Rusya, Fransız paralı asker iddialarıyla ilgili olarak Fransa'nın Moskova Büyükelçisi Pierre Levy'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova'nın açıklamasına göre, Fransız büyükelçisi, Rus silahlı kuvvetlerinin Kharkiv'deki bir binada yabancı savaşçıların geçici konuşlanma noktasını hedef almasıyla ilgili olarak çağrıldı.

Moskova, çarşamba günü yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin bir gün önce Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Kharkiv'deki bir binaya saldırdığını belirtti. Ancak, saldırının detaylarına dair herhangi bir kanıt sunulmadı.

NATO'nun askeri grubunun başkanı Hollandalı Amiral Rob Bauer, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki son saldırılarını eleştirerek, savaşın askeri açıdan etkili olmadığını ve çıkmaza girdiğini ifade etti. Ukrayna da Rusya ile savaşın yaklaşık iki yıl devam etmesi durumunda mühimmat sıkıntısı yaşayabileceği konusunda uyardı. Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, “Topçu İttifakı, Ukrayna'nın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor” dedi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow