Gazeteci Nivent Kurtuluş, Danıştay Kararını Temyiz Edecek!

Nivent Kurtuluş, kararı temyiz edeceğini açıkladı.

Apr 18, 2024 - 03:27
 0
Gazeteci Nivent Kurtuluş, Danıştay Kararını Temyiz Edecek!

Gazeteci Nivent Kurtuluş, Danıştay Kararını Temyiz Edecek!

Gaze-temiz.com'dan Nivent Kurtuluş'un haberine göre;

Çeşme Belediyesi eski başkanı Muammer Ekrem Oran'ın ŞİFAHİ TALİMATLA yaptırdığı Nezir'in Kulesi'ne ilişkin Danıştay'ın itirazı reddeden kararına tepki gösteren Nivent Kurtuluş, kararı temyiz edeceğini açıkladı.

Danıştay'ın kararında, kule yapısının özel mülkiyete konu olmayan bir alanda kültürel nitelikte olduğu belirtilerek ruhsatlandırılmasında engel olmadığı ifade edildi. Ancak Gazeteci Nivent Kurtuluş, "Ben şikayetimde kamu zararı var demedim ki. Ruhsatsız ve imarsız yere yapılan inşaatı şifahi talimatla yapmak suçtur. Danıştay'ın kararıyla bu yanlışın önüne geçilemez. Temyiz yoluna başvuracağım" dedi.

Nivent Kurtuluş, Danıştay'a yaptığı itirazda, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun ihlal edildiğini belirtti. "İmar Kanunu bir belediye tarafından yok sayılamaz. Her belediye başkanının istediği yere köprü yasın istediği yere kule dikmesi doğru değil. İmar Kanunu vatandaşlara uygulandığı gibi belediye başkanlarına da uygulanmalı" şeklinde konuştu.

İhale sürecinde de yasalara aykırılıklar olduğunu ifade eden Kurtuluş, "Yapım işlerinde arsa temin edilmeden, mülkiyet, kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işlemleri tamamlanmadan ihaleye çıkılamaz. İhale onayı verilmiş, bu da yasa dışı bir durumdur" diye ekledi.

Çeşme Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ahmet Çiçek'in ifadesine göre, kule yapımı için 133.361,58 TL + KDV bedelle açık ihale düzenlendi. Ancak bu ihale de yasal mevzuata aykırı bir şekilde yapılmış.

Nivent Kurtuluş, "Danıştay'ın kararına karşı çıkarak, hukukun üstünlüğüne inandığını ve kamu zararını önlemek için mücadele edeceğini" belirtti. Ayrıca, plan değişikliklerinin ve imar yolsuzluklarının yasalara uygun olmadığını vurgulayarak, "Başkanın şifahi talimatıyla plansız ve ruhsatsız kule inşaatı yapmak doğru değil. Bu konuda gereken adımları atacağız" dedi.

Gazeteci Nivent Kurtuluş, hukuk mücadelesini sürdüreceğini ve Danıştay'ın kararını temyiz ederek adaletin yerini bulmasını sağlamaya çalışacağını ifade etti.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow