Gülten Kışanak cezaevinden konuştu: 'Yeni çözüm sürecine' bir destek daha

EFKAN ALA: GELİN DESTEK OLUN

Feb 26, 2024 - 01:50
 0
Gülten Kışanak cezaevinden konuştu: 'Yeni çözüm sürecine' bir destek daha

Gülten Kışanak cezaevinden konuştu: 'Yeni çözüm sürecine' bir destek daha

Cezaevinde tutuklu bulunan DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Leyla Zana'nın çözüm süreci için "Dondurucudan çıkarıp bu işi ele almak gerekiyor" sözlerine "Önemli buluyorum. Bu çağrı da yapılabilir." diyerek destek verdi.

Yerel seçimlere az bir süre kala yeni bir çözüm sürecine yönelik emareler birikmeye devam ediyor.

Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, Diyarbakır’da yeni bir "çözüm süreci" için terör örgütü PKK'ya silah bırakma çağrısı yaparken AKP'den de "sivil anayasa" istedi.

AKP, yargıya yönelik düzenlemeler içeren 40 maddeden oluşan kanun teklifini geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığına sundu. Kanun teklifinde kayyum uygulamasının da ele alınacağı düşünülüyor. Kayyum pazarlığı AKP-DEM Parti arasında son dönemde yapılan ‘açılım’ yakınlaşmasının işareti olarak değerlendiriliyor.

EFKAN ALA: GELİN DESTEK OLUN

Açılım döneminin İçişleri Bakanı Efkan Ala ise geçtiğimiz haftalarda, Diyarbakır'dan DEM Parti'ye açılım sinyali verdi. Ala, DEM Partililerle "hayal bile edilemeyen sessiz devrimleri" gerçekleştirdiklerini ileri sürdü.

Eski bakanın atıf yaptığı süreçte AKP hükümeti 'Kürt açılımı' adı verilen siyaseti izliyordu. Ala, eski defteri açmakla da yetinmedi, DEM Partililere 'Gelin destek olun' çağrısı yaptı.

Ala, Diyarbakır'da şunları söyledi:

"Başkalarının hayal edemediği şeyleri yapan bu kadro şimdi onların hayal edemediği şeyleri yapabilir. Bizim de onlara dediğimiz, gelin köstek olmayın. Destek olun. Milletin problemlerini çözelim."

AHMET TÜRK VE LEYLA ZANA'DAN PEŞ PEŞE "ERDOĞAN" ÇIKIŞLARI

HDP'li siyasetçi Leyla Zana ise geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak “Sayın Cumhurbaşkanı ‘süreci dondurucuya kaldırdım’ diyor. Artık miadı geçmek üzere, bence dondurucudan çıkarıp bu işi esastan ele almak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk de "CHP bu kadar muazzam bir sorunu çözecek kabiliyette değil." dedi ve Kürt meselesini çözebilirse Erdoğan'ın çözebileceğini savundu.

GÜLTEN KIŞANAK: "ÖNEMLİ BULUYORUM"

Son olarak Gülten Kışanak, T24'ten Murat Sabuncu'ya bir röportaj verdi. DEM Parti'nin Ankara adaylığı için "Ortak vatanda özgür ve eşit gelecek aramamızın politik duruşudur" sözleriyle tarif eden Kışanak, "Kutuplaştırma siyasetinin en önemli malzemesi gerçeğe aykırı olarak yaratılan 'bölünme' korkusuydu. Benim Ankara adaylığıma biraz da bu pencereden bakmak gerekir." ifadelerini kullandı.

Kışanak, "Leyla Zana'nın verdiği söyleşide Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben çözüm süreci ile ilgili söylediği "dondurucudan çıkarıp bu işi ele almak gerekiyor" demesini nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Leyla Hanım, kendi üslubuyla siyaset yapıyor. Önemli buluyorum. Bu çağrı da yapılabilir. Ancak Leyla'nın '… artık miadı dolmak üzere' sözünü de unutmamak gerekir. Bu uyarıyı ve yaşananlara dair yaptığı ağır eleştirileri görmeden yapılan basit yorumlara itibar etmemek gerekir."

odatv.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow