İrlanda kadın milli basketbol takımı, İsrail takımıyla seremonide el sıkışmayı reddetti

İsrail’de oynanması öngörülen maç Riga'ya alındı

Feb 9, 2024 - 22:12
 0
İrlanda kadın milli basketbol takımı, İsrail takımıyla seremonide el sıkışmayı reddetti

İrlanda kadın milli basketbol takımı, İsrail takımıyla seremonide el sıkışmayı reddetti

İrlanda kadın milli basketbol takımı, “EuroBasket 2025” elemelerinde İsrail takımıyla seremonide el sıkışmayı reddetti

İrlanda A Milli Kadın Basketbol Takımı, “EuroBasket 2025” elemelerinde Letonya'nın başkenti Riga'da oynanan mücadele öncesi düzenlenen seremonide İsrail Milli Takımı'ndaki oyuncu ve takım çalışanlarıyla el sıkışmadı.

İrlanda Basketbol Federasyonu, maçtan çok kısa bir süre önce sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, sporcularının mücadele öncesinde İsrailli basketbolcuların İrlandalı oyuncuları 'antisemitizmle' suçlamasından dolayı maç öncesi veya sonrası resmi el sıkışma seremonisine katılmayacaklarını duyurmuştu.

İrlanda Basketbol Federasyonu, İsrailli oyuncuların bu yorumlarının İsrail Basketbol Federasyonu'na ait resmi sitede yayınlandığına vurgu yapmıştı.

İsrail Basketbol Federasyonu resmi sitesinde maç öncesi yayımlanan röportajda  basketbolcu Saar, “Onların oldukça antisemitik oldukları biliniyor ve bu bir sır değil, belki de bu yüzden zor bir maç geçecek. Bunu kendi aramızda konuşuyoruz. Onların bizi sevmediklerini biliyoruz ve her zaman, özellikle de bu maçta her şeyimizi sahada ortaya koyacağız." ifadelerini kullanmıştı.

İrlanda Basketbol Federasyonu, bunun üzerine yaptığı açıklamada, söz konusu yorumu "kışkırtıcı ve tamamen yanlış" olarak nitelendirdi ve Uluslararası Basketbol Federasyonu'na (FIBA) şikayet başvurusunda bulunduklarını bildirdi.

İsrail’de oynanması öngörülen maç Riga'ya alındı

İrlanda Basketbol Federasyonu, seremonide rakip takımın elini sıkmayan oyuncuların bu tavrı konusunda kendilerine tam destek verdiklerini bildirdi.

Kasım ayında İsrail’de oynanması öngörülen maç, tarafsız saha talebinde bulunan İrlanda’nın isteğiyle Riga’ya alınmıştı.

FIBA'dan maça çıkılmaması halinde ceza uyarısı

İsrail kadın basketbol takımının idmanlarını izlemeye gelen İsrailli askerlerin yer aldığı fotoğrafların federasyonun resmi sitesinde çıkmasının ardından İrlandalı kadın basketbolcuların maça çıkmaması konusunda yoğun bir kampanya başlatılmıştı.

Bazı İrlandalı sporcuların karşılaşmaya çıkmayı reddettiği maç, güvenlik gerekçesiyle seyirciye kapalı oynanırken, İsrail, müsabakayı 87-57 kazandı.

euro news

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow