İsrail ordusunun 7 Ekim saldırısını soruşturma planı bakanları kızdırdı

1,200 kişinin ölümüne neden oldu ve 240 kadar kişi de rehin alındı. 

Jan 6, 2024 - 02:43
 0
İsrail ordusunun 7 Ekim saldırısını soruşturma planı bakanları kızdırdı

İsrail ordusunun 7 Ekim saldırısını soruşturma planı bakanları kızdırdı

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, İsrail ordusunun 7 Ekim'le ilgili yapacağı iç soruşturma komisyonuna dahil edilen emekli generallere atıfla, "Bunlar, kendi eylemlerinin soruşturma altında olması gereken kişiler. Şu anki soruşturmayı yapanların onların olmaması gerekir" dedi.

İsrail ordusunun, 7 Ekim'de Hamas'ın düzenlediği saldırıyla ilgili iç soruşturma yapmak üzere komisyon kurması, Filistin'e yönelik politikanın daha kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini isteyen sağcı bakanların eleştirilerine neden oldu.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, perşembe akşamı güvenlik kabinesine sunduğu brifingde planlanan iç soruşturmaya ilişkin bilgi verdi. 

Brifingin kapalı yapılması planlanıyordu ancak sunumun bir kısmı İsrail medyası tarafından yayınlandı. Plan, bu sırada orada bulunan bazı bakanlar tarafından eleştirildi.

Hamas militanlarının 7 Ekim'de gerçekleştirdiği ani ve sürpriz saldırı, İsrail'e göre yaklaşık 1,200 kişinin ölümüne neden oldu ve 240 kadar kişi de rehin alındı. 

Analistlere göre saldırı, ülkenin gelişmiş imkanlara sahip güvenlik birimini 'gafil avladı' ve Başbakan Binyamin Netanyahu'yu da eleştirilerin hedefi haline getirdi. 

Ancak Netanyahu, diğer bazı üst düzey yetkililerin aksine, başarısızlığı kişisel olarak kabul etmedi. 

Netanyahu bunun yerine genel anlamda kamusal bir hesaplaşmanın gerekliliğini ön planda tuttu.

Kabinedeki iki aşırı sağcı bakan (Itamar Ben-Gvir ve Bezalel Smotrich), İsrail'in 2005 yılında Gazze Şeridi'nden tek taraflı olarak çekildiği ve buradaki Yahudi yerleşimlerini yıktığı bir dönemde savunma bakanı olan emekli general Shaul Mofaz'ın askeri soruşturmaya dahil edilmesinden rahatsız olduklarını dile getirdi. 

Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir bir sosyal medya paylaşımında, emekli generallere atıfla, "Bunlar, kendi eylemlerinin soruşturma altında olması gereken ve (şu anki) soruşturmayı yapanların olmaması gereken kişilerdir." sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

Bezalel Smotrich kendi internet paylaşımında, savaş performansını iyileştirmeyi amaçlayan bir askeri incelemeye prensipte karşı olmadığını belirtti. 

Ancak 7 Ekim'deki olaylara neyin yol açtığına ve daha geniş güvenlik doktrinlerine ilişkin herhangi bir soruşturmanın kabine katkısı gerektirdiğine işaret etti. 

İsrail askeri sözcülüğü, soruşturmanın henüz başlamadığını belirterek "Genelkurmay soruşturma sürecini ve soruşturma ekiplerinin başkanlarının atanmasını planlıyor." açıklamasında bulundu. 

İsrail medyasının haberlerine göre, ordu, üzerinden 90 gün geçtikten sonra, 7 Ekim'de yaşanan olayların sebeplerini araştırmaya karar verdi.

Haberlerde, oluşturulan komisyonların üyeleri arasında, eski Genelkurmay Başkanı Şaul Mofaz, eski İsrail Askeri İstihbarat Servisi Başkanı Aharon Zeevi Farkash ve Ordunun Güney Komutanlığı eski komutanı Sami Turgeman'ın olduğu aktarıldı.

EURO N EWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow