İsrail'den ramazana kadar rehinelerin serbest bırakılmaması halinde Refah'a girme tehdidi

Nasır Hastanesi kullanılamıyor

Feb 19, 2024 - 18:12
 0
İsrail'den ramazana kadar rehinelerin serbest bırakılmaması halinde Refah'a girme tehdidi

İsrail'den ramazana kadar rehinelerin serbest bırakılmaması halinde Refah'a girme tehdidi

Ramazana kadar olan süre, İsrail başbakanı Netanyahu'nun üç üyeli Savaş Kabinesi'nin üyesi emekli general Benny Gantz tarafından dillendirildi

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, Hamas'ın elinde kalan İsrailli rehinelerin ramazana kadar serbest bırakılmaması halinde Refah'ın işgal edileceğini açıkladı.

Amerikalı Yahudi liderlerin katıldığı bir konferansta konuşan Gantz, "Ramazan ayına kadar rehinelerimiz evlerine dönmezse, çatışmalar Refah bölgesinde devam edecek" sözlerini kullandı.

Gantz, İsrail'in "sivil kayıpları en aza indirmek için Amerikalı ve Mısırlı ortaklarımızla diyalog halinde sivillerin tahliyesini kolaylaştırarak koordineli bir şekilde hareket edeceğini" ekledi.

İsrail hükümeti şu ana kadar Refah'a yönelik bir kara harekâtının zaman çizelgesini kamuoyuna açıklamadı. Ancak pazar günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de "işi bitirme" sözü vererek yaklaşan saldırının durdurulması yönünde artan çağrıları geri çevirdi.

Bu sebeple İsrail'in Filistinlileri Mısır'a itmeye çalışabileceğine dair endişeler artmış durumda.

Netanyahu tarafından bu ayın başlarında açıklanan İsrail'in sınır kentini işgal etme planı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkenin en güçlü müttefiklerinden bazıları da dahil olmak üzere dünya çapında endişeye yol açtı.

Gazze nüfusunun yarısından fazlası, İsrail güçlerinin tahliye emri vermesinin ardından Mısır sınırındaki Refah kentine sığınmıştı.

Mısır ve diğer bazı Arap ülkeleri, İsrail'in Refah'taki saldırısının birçok Filistinliyi Mısır'a itme riski taşıyacağı konusunda defalarca uyardı ve bunu kabul edilemez buldu. Suudi Arabistan, Refah'a saldırılması halinde bunun "çok ciddi sonuçlar doğuracağı" konusunda uyardı.

Başbakandan 'işi bitirme' sözü

Netanyahu İsrail'in Hamas'a karşı "tam zafer" elde etmesini istiyor. Ancak bunun ne ölçüde mümkün olduğu ve ne pahasına olacağı konusunda İsrail içinden de eleştiriler yükseliyor.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 28 bin 985 Filistinli hayatını kaybetti.

Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırıda çoğu sivil yaklaşık bin 200 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 250 kişi rehin alındı.

Filistinli militanların elinde halen 130 civarında rehine bulunuyor ve bunların dörtte birinin -bazılarının İsrail ateşi nedeniyle- öldüğüne inanılıyor.

Diğerlerinin çoğu Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında serbest bırakıldı.

Nasır Hastanesi kullanılamıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), İsrail baskını sonrasında Gazze'deki en önemli hastanelerden biri olan Nasır hastanesinin hizmet veremez hale geldiğini açıkladı.

İsrail ordusu aldıkları istihbaratın Hamas tarafından rehin alınan kişilerin burada tutulduğunu gösterdiğini söyleyerek komplekse girdi.

Ordu, Nasır'daki operasyonunu "hedefli ve sınırlı" olarak nitelendirerek Hamas'ı "hastaneleri terör için kullanmakla" suçladı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow