İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışanından İsyan Mektubu

"Cam Çerçeve İndirme Olayları Daha da Ağırlaşacak"

Jun 24, 2024 - 00:09
 0
İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışanından İsyan Mektubu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışanından İsyan Mektubu: "Cam Çerçeve İndirme Olayları Daha da Ağırlaşacak"

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçi çıkarımları ve memurların sosyal denge tazminatının düşürülmesiyle başlayan kriz, bu hafta daha da büyüyecek gibi görünüyor. İşten çıkarılan işçiler, bugün Kültürpark Sanat Kafe’de sabah 08.30’da eylem yapacak. Memurlar ise, saat 11.00’de Kültürpark 1 nolu hol önünde toplanarak bordrolarını yakacaklar.

Bir Belediye Çalışanının Çarpıcı Mektubu

Bir belediye çalışanı, gönderdiği mektupta belediyede yaşananlarla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. İşte o mektup:

"Cemil Tugay, göreve geldiği ilk günden beri Aziz Kocaoğlu döneminin birçok uygulamasını geri getirmeye çalışıyor. Her ne kadar kendisini 'değişimci ekip' olarak ifade etse de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 'değişim' kelimesi artık 'Aziz Kocaoğlu kuralları ve ona akıl veren siyasiler' olarak algılanıyor. Belediyede mecazi anlamda Aziz Kocaoğlu hayaleti ve fikirlerinin dolaştığına inanıyoruz."

Eski Yönetimin Geri Dönüşü

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in önerisini reddeden Cemil Tugay, Kocaoğlu dönemi bürokratı Barış Karcı ile yola devam etme kararı aldı. Barış Karcı'ya bağlı olan daire başkanları da görevlerinde kaldı. Eski Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'e "geri dön" teklifi yapıldığı, eski Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan'ın ise tekrar aktif görevlere geleceği konuşuluyor. Emekli iken geri çağrılan Serpil Keskin Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı olurken, Ziya Çavdar Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı oldu. Tunç Soyer dönemi daire başkanlarına yönelik temizliğin devam edeceği düşünülüyor.

Kriz Derinleşiyor

Birçok zarar eden işlerin ve israfın devamı konusunda "Tunç Soyer kuralları" uygulanırken, bu zararları azaltmak için Aziz Kocaoğlu'nun yöntemleri olan işçi çıkarma ve memur maaşlarında kesinti yapma yöntemleri devreye sokuluyor. Memur ve işçi personel, belediye bütçesinin Aziz Kocaoğlu dönemi gibi güçlü olması gerektiği konusunda hemfikir. Ancak güçlü bir bütçenin, emekçinin ekmeğine ve kazanılmış haklarına göz dikerek sağlanmaya çalışılması halinde, geçen hafta yaşanan belediye meclis toplantısının basılmasına ramak kalan olayların daha da ağırlaşacağı ifade ediliyor.

Personelin İsyanı

Belediye çalışanları, "Sonu gelmez basın açıklamaları, işten çıkarmalar, sert protestolar; İzmirlinin ulaşım, su, kanalizasyon, temizlik, zabıta, itfaiye, sağlık, imar, sosyal yardım, kentsel dönüşüm ve daha birçok hizmetin aksayacağını, belediye personeline kimsenin koyun muamelesi yapmasını kabul etmeyeceğimizi, Belediye içinde dönen dolaplar konusunda artık kimsenin sırrını saklamayacağımızı ifade ediyoruz. Tüm bu yaşananlar ve yaşanacaklarla Cemil Tugay'ın tüm riskleri göze alarak çok başlı belediyeyi yönetme, işçi çıkarma, memur ve işçi maaşlarını azaltma tavrının devamı konusunda ısrar edip etmeyeceği merak ediyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundular.

Sonuç ve Beklentiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan bu kriz, işçi ve memur haklarına yönelik ciddi bir mücadeleyi işaret ediyor. Belediye çalışanlarının tepkileri ve talepleri, önümüzdeki günlerde belediyenin yönetim stratejilerini ve uygulamalarını belirlemede önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

www.yerelgundem.com 

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow