İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Şok Eden Reklam Harcaması: 136 Takipçili Kanala 500 Bin Lira!

136 Takipçili Kanala 500 Bin Lira!

Jun 12, 2024 - 00:51
 0
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Şok Eden Reklam Harcaması: 136 Takipçili Kanala 500 Bin Lira!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Şok Eden Reklam Harcaması: 136 Takipçili Kanala 500 Bin Lira!

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önceki başkanı Tunç Soyer döneminde, fuar reklamlarını geniş kitlelere duyurmak amacıyla ayrılan bütçenin, izlenme oranları oldukça düşük olan Youtube kanallarına aktarıldığı ortaya çıktı. Bu harcama, kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.

MedyaRadar'dan Ercan Öztürk'ün haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 17-20 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenen 'Marble İzmir Fair 2024' fuarının reklamları için ayrılan bütçeyi düşük takipçili Youtube kanallarına dağıttı. 136 takipçisi olan Tümmer kanalına 500 bin lira, 1200 takipçisi olan Turkuaz TV’ye ise 250 bin lira ödeme yapıldı. Her iki kanalın fuar reklamlarının toplam görüntülenme sayısı sadece 85 oldu.

52 Görüntülemeye 500 Bin Lira!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden olan İZFAŞ, 19 Şubat 2024 tarihinde “Marble Fuarı Reklam ve Tanıtım çalışmaları kapsamında Tümmer Youtube Kanalında Canlı Yayın, Spot Reklam, Bant Reklam ve Banner Reklam Hizmeti Alımı” başlığıyla bir ihale düzenledi. 17-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek fuarın reklam filmleri, 136 takipçisi olan Tümmer kanalında yayınlandı ve sadece 52 kişi tarafından izlendi. Bu reklam anlaşmasının maliyeti ise 500 bin lira oldu. Benzer bir şekilde, bin 200 takipçisi olan Turkuaz TV’ye de 250 bin liralık bir reklam ihalesi verildi, ancak reklam sadece 33 kişi tarafından izlendi.

‘Biz Yapmadık’ Dediler, İşte Belgesi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Satınalma Daire Başkanlığı, 29 Kasım 2023 tarihinde '2024 yılı organizasyon hizmeti. İzmir il sınırları içerisinde idarenin belirleyeceği yerler' başlıklı bir ihale düzenledi. İhalenin yaklaşık maliyeti 46 milyon 727 bin lira olarak belirlendi ve rekabet koşullarının oluşmadığı ihaleye sadece Startan Organizasyon isimli firma katıldı. 4 Ocak 2024 tarihinde yapılan ihalenin sözleşmesi ise 33 milyon lira oldu. Bu ihale kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2024 yılı boyunca konser organizasyonlarında sahne kurulumu ve ses sistemlerini düzenleme işini Startan Organizasyon firmasına verdi.

*

*

Aynı Belediyeden 39 İhale!

Startan Organizasyon firması, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli tercih ettiği bir şirket olarak dikkat çekiyor. Şirket bugüne kadar belediyeden 39 ihale aldı. Son ihale ise Mustafa Denizli'nin kızı Lal Denizli’nin yönettiği Çeşme Belediyesi’nden geldi. Çeşme Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği 3 günlük ‘Alaçatı Ot Festivali’ ihalesi, deprem ve salgın hastalıkları anında yapılan pazarlık usulüyle Startan Organizasyon firmasına verildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Şatafattan kaçının” açıklamasına rağmen, Çeşme Belediyesi’nin 3 günlük ot festivali için Startan Organizasyon firmasına ödediği para 15 milyon lira oldu.

Bu harcamalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe yönetimi ve kaynak kullanımında şeffaflık ve etkinlik konularında ciddi soru işaretlerine yol açıyor. Kamu kaynaklarının daha verimli ve doğru kullanılması gerektiği yönündeki talepler, bu tür haberlerle birlikte daha da yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

www.yerelgundem.com

Kaynak: EGE POSTASI

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow