İzmir’in Potansiyeli ve Liyakatli Adayları

Gaziemir’in Şanslı Başkanı Değişir mi?

Nov 21, 2023 - 01:38
 0
İzmir’in Potansiyeli ve Liyakatli Adayları

İzmir’in Potansiyeli ve Liyakatli Adayları

İzmir değince bizim için akan sular duruyor. Ege’nin mi Türkiye’nin mi Avrupa’nın mı incisi desek bilemiyoruz. İçimiz kıpır kıpır oluyor. Artık havasından mı suyundan mı insanından mı bilinmez ama tüm ülke İzmir deyince bir durup nefes alıyor. Zaten son 10 yıl içinde aldığı göçe baktığımızda pek de yanılmadığımız ortada. Ülkenin neresinde olursa olsun nitelikli insanların kesişim noktası İzmir oldu ve olmaya devam ediyor. İzmir dışında yaşayan özellikle İstanbul ve Ankaralıların hayallerini süsleyen bir şehir İzmir.

Tabi böylesi bir insan akışı olunca da şehrin potansiyeli arşa çıkıyor. Mühendisler, iletişimciler, gazeteciler, doktorlar ve dahası tecrübeli politikacılar… İzmir’de rekabet hayli canlanıyor. Artık makam mevki için siyasetçi olmak, partili olmak yetmiyor. Artık nitelikli siyasetçi, deneyimli bürokrat, uzman yönetici arayışları oluyor. Hal böyle olunca da İzmir’den çıkabilecek potansiyel adaylara bir göz atmak icap ediyor haliyle.

Zaman zaman ilçeler bazında kimler aday potansiyeline sahip, kimler nitelikli diye incelemeler yapıyoruz bizler de. Cumhuriyet Halk Partisi’nde ki değişim rüzgarları yeni potansiyeller çıkarır mı İzmir için diye araştırıyoruz. Gerçek olan şu ki CHP uzun zamandır İzmir siyasetine yeni isimler kazandırmakta zorlanıyor. Özellikle seçimden sonra kaybedilen ilçeler gündemi hayli meşgul ediyor. Doğru isimler miydi? Değillerse neden aday yapıldılar ve sonuç neden kayıp oldu sorular hala kulaktan kulağa dolaşırken yaklaşan seçimlerde aynı hatalara düşülmemesi için tekrar tekrar düşünülmesinin şart olduğu aşikar.

Kulağımıza gelen isimleri ara ara bu köşeden tanıtmak, değerlendirmek isterim. Tabi öyle her duyduğumuzu değil de başlıktaki gibi potansiyeli olan nitelikli adayları yazmak daha doğru geliyor bana.

Gaziemir’in Şanslı Başkanı Değişir mi?

Gaziemir’den başlamak fena olmayabilir. Malum Halil Arda’nın değişimci olarak risk almasının ve kazanan tarafta durmasının elini güçlendirdiği açık fakat ilçede başka potansiyel var mı diye de bakmak gerek.

İlk bakışta göze çarpan isim Oktay Bilgin. Son zamanlarda Gaziemir’de yapılan anketlerin çoğundan ilk isim olarak çıktığı kapalı kapılar ardından konuşuluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinde 13 yıl mali hizmetler biriminde gelir-gider, bütçe ve stratejik plan konularında deneyim kazanmış bir bürokrat Oktay Bilgin. Gaziemir Belediyesi’ndeki görevi sırasında Kadın kooperatifleri ve STK’lar ile kapsamlı işbirliği projeleri gerçekleştirdiği biliniyor.

Oktay Bilgin, 2019 seçimlerinden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı ofisinde proje koordinatörü olarak da görev aldı.
2021 yılında Gaziemir Belediyesine geçiş yaptı. Zabıta müdürlüğü, basın yayın ve halkla İlişkiler müdürlüğü, bilgi işlem müdürlüğü, belediye encümen üyeliği ve istihdam ofisi yöneticiliği görevlerini yürüttü. Gaziemir’de ve çevre bölgelerinde istihdam alanında iki binden fazla vatandaşın iş sahibi olmasında önemli rol oynadığı biliniyor. İstihdam çalışmalarını UNDP Birleşmiş Kalkınma Programı ve Sabancı Vakfı ile yürütmüş olan Bilgin, Gaziemir’deki yarışın iddialı isimlerinden biri olarak duruyor.

Oktay Bilgin

Karabağlar'da  Dünya Kenti Olur mu?

Karabağlar’dan bahsetmek ise hayli zor mevcut durumda. Karabağlar dendiğinde Heval Şavaş Kaya ismini anmadan geçmek güç. CHP içindeki değişimin tartışmasız galibi desek yalan da olmaz hani. Hem de değişimcilerin kazanmasına rağmen. İzmir siyasetinde etkili bir isim olan Kaya’nın siyaseti hiçbir zaman tek yönlü olmadı. Bu akılcı çalışmalarının meyvesi de her koşulda kazanmak sanırım. Bugüne kadar Karabağlar’ı istediği her ortamda konuşulan bir gerçek. İlçe seçimlerinde de delegasyonu belirlediğini biliyoruz. Son dönemde Konak’a yöneldiği konuşulsa da Kaya’nın burada belirleyici bir güç olacağı aşikar.

Diğer yanda ise deneyimli yönetici ve tartışmasız her kesimin takdir ettiği Muhittin Selvitopu var. Muhittin Başkan’ın bu dönem nerede duracağını kestirmek çok güç. Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı biliniyor. Değişim rüzgarı O’nu yerinden eder mi ya da başka bir yere mi savurur göreceğiz ama biz yeni isimlere dönelim.

Karabağlar meclis üyesi Can Ersoy temiz geçmişi donanımı ve her iki tarafında seveceği duruşu ile dikkat çekiyor. Her iki taraf derken hem değişimciler hem karşıtları diyebiliriz. İlçe kongresinde de zaten arabuluculuk yapma çabası takdir topladı. (Kimleri bu hamleden hoşlanmasa da) ODTÜ mezunu bir mühendis ve aynı zamanda iş insanı olan Ersoy, Limontepe bölgesindeki mahallelerde vatandaşla birlikte yürüttüğü İMECE çalışmaları, mobilya ve kentsel dönüşüm gibi konularda yaptıklarıyla dikkat çekti. Can Ersoy, geçmişteki 5 yıllık KOSGEB deneyimi ve çeşitli sivil toplum örgütlerindeki faaliyetleri ile belediye çalışmalarına omuz veren isimlerden birisi. Dünya Kenti İzmir Derneği’nin başkan yardımcılığını da yapan Ersoy yurtdışında İzmir ofislerinin açılmasında da etkili rol oynadı. Eğer yeni isimler ve nitelik konuşulacaksa potansiyel bir isim olarak ortaya çıkıyor Ersoy.

Can Ersoy

Bornova Adayı Henüz Olgunlaşmadı

Peki Bornova deyince aklımıza kim geliyor. Mustafa İduğ farklı kişiliği ile gündemden hiç düşmedi. Yeni Asır’a verdiği röportajla dikkatleri çekmeye başaran İduğ o gün bu gündür bir türlü uyum sağlayamadı İzmir ekibi ile. Kemal Kılıçdaroğlu ile olan diyaloğuna inanarak bir dönem büyükşehir hayalleri bile kuran İduğ bu konuda çok da iddialıydı aslında ama değişim rüzgarı onu nereye savurur pek belli değil. İlçe kongresinde ciddi bir yenilgi aldı. Mahir Polat’ı ve Tunç Soyer ekibini karşısına alması da O’nu değişimci yapmadı aslında. Nitelik sorgulaması yapmaya gerek yok kendisi hakkında malum zaten otomotiv sektörüne yönelik iş hayatı biliniyor. Aynı zamanda doktorasını da yaptı. İş hayatındaki kariyerine söylenecek yok lakin belediye başkanlığı kariyeri devam eder mi belirsiz.

Bornova’da potansiyel niteliki aday olarak ise tanıdık bir isim var. Olgun Atila. Yüksek mimar olan Atila bir dönem yaptığı Bornova Belediye Başkanlığından temiz bir şekilde ayrıldı. Yükü yok. Genç, eğitimli ve bölgesinde sevilen bir siyasetçi. Aynı zamanda hem değişimcilerin hem karşıtlarının desteklediği bir isim. Kurultay delegesi olarak İzmir’den çıkması da şaşırtıcı olmadı açıkçası. Bir dönem büyükşehir için de adı geçmesine rağmen değişim sonrası hedef küçültmüş olabilir. İnsanın en iyi bildiği yerden başlaması çoğu zaman en doğru adımdır. Önceki dönemde kendisi için gövdesini ortaya koyan Aziz Kocaoğlu’nun güç kaybetmesi ile gardı düşse de bugün değişimin gerçekleşmesi ile Bornova için güçlü bir aday olarak karşımıza yeniden çıktı. Atila’nın genç bir ekiple Bornova’da çalışmalarına başladığıda biliniyor. Bornova Bizim Evimiz sloganı İduğ zamanında Bornova Hepimizin diye güncellenmişti. Kim bilir Olgun Atila bu defa Bornova benim evim diye çıkabilir meydana.

Olgun Atila

Son dönemlerde Bornova için ismi geçen diğer potansiyel aday ise Helil Kınay. Kulislerde ismi dolaşan Kınay yeni genel başkanın tarifine en çok uyan isim desek yalan olmaz. Hem genç hem kadın hem de donanımlı potansiyel aday. Uzun süre TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İZMİR Şubesi Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Kınay diğer yandan İzmir geneline de hakim. Nerede bir çevre sorunu olsa kendisini orada gördük her zaman. Sadece çevre sorunları ile ilgili de değil. Kentin tüm hak mücadelelerinde STK'lara omuz verirken gördük kendisini. Çalışmaları takdir görmüş olmalı ki milletvekili adayı da oldu CHP’den lakin seçilme şansı değil kendisini tanıtma şansı verildi. Kınay’da bu şansı iyi kullanarak her iki seçimde de sahalardan evine girmeyen aday olarak göze çarptı. Çevre Yüksek Mühendisi olan Kınay’ın TMMOB’nin diğer şube başkanları ilede iyi diyalogları göze çarpıyor. Belki de İzmirimize bir çevre mühendisi gözüyle bakmanın zamanı da gelmiştir. Aslında Bornova değil de Konak çok güzel olmaz mıydı? Kentsel dönüşümün öncülüğünü bir çevre mühendisi yapsa da ülkeye örnek olsa... Temenni işte.

Helil Kınay

Bayrağı Devralabilecek Aday Var mı?

Bayraklı’da ise bayrağı devralmak pek de kolay olmayacak gibi. Zira şimdiye kadar çıkan adaylar önceki dönemlerden bilinen isimler. Kerim Özer ve Murat Haluk Öncel biz varız dediler bile. Özer muhtar ziyaretlerini Atatürk portresi ile sürdürürken, Öncel değişim umuttur, Bayraklı bizi çağırıyor diyor. Bir dönem genel başkan yardımcılığı da yapan Erdal Aksünger’in de adı tekrardan Bayraklı ile anılsa da kendisinin İstanbul’da bir ilçeden aday adayı çıkması ihtimali de kulislerde konuşuluyor. Bayraklı’da sürpriz aday adayı Hüseyin Kırmızı oldu. Aziz Kocaoğlu başkanlığından İzelman Genel Müdürlüğü yapan Kırmızı’nın Bornova’da ikamet ederken Bayraklı’ya aday olması Erzurum lobisine güvendiği söylentilerini ortaya çıkardı lakin özellikle pandemi döneminde yaptığı çalışmalar ile yıldızı parlayan, hem Eshot genel müdür yardımcılığı yaparak icracı bir görev alan hem de İzulaş Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Kerim Özer’in de Erzurumlu olduğunu atlamamak lazım. Yine de mevcut başkan Serdar Sandal Bayraklı’da favori diyebiliriz şu anda. Veli Ağbaba ile yol arkadaşlığı değişim karşıtı olsa da kolay kolay kenara itilemeyeceğini gösteriyor.

Diğer yandan Bayraklı’da henüz kendini göstermemiş bir çok adayın olduğunu da duyuyoruz ama bu aşamada isim anmak hedef göstermek olacağından beklemekte fayda var.

Bu haftalık değerlendirmemiz bu ilçelerle sınırlı kalsın. Sonraki aday değerlendirmemiz haftasını beklemeyebilir zira Efes Selçuk’tan büyükşehire göz kırpan Filiz Ceritoğlu Sengel, çiçeği bununda damat Utku Gümrükçü ve sağlık sorunları ile boğuşan Ali Engin’in koltukları da değerlendirmesi çok bekleyemeyecek makamlar.

Herkesin gönlüne göre olsun ama ne olacaksa İzmirimizin yararına olsun.

https://www.gazeteyenigun.com.tr/makale/17692614/dede-yenigun/izmirin-potansiyeli-ve-liyakatli-adaylari

YENİGÜN

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow