Kampanyasını deprem üzerine kuracak: AK Parti'nin İstanbul adayı Murat Kurum

AK Parti'nin İstanbul adayı Murat Kurum

Jan 6, 2024 - 23:16
 0
Kampanyasını deprem üzerine kuracak: AK Parti'nin İstanbul adayı Murat Kurum

Kampanyasını deprem üzerine kuracak: AK Parti'nin İstanbul adayı Murat Kurum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu Murat Kurum'a tebliğ etti. Kurum, İstanbul'daki ofisinde tebrikleri kabul etti. Burada ekibine de kısa bir konuşma yapan Kurum, kampanyasını deprem sorunu üzerine kuracağının işaretini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü İstanbul'da düzenlenecek olan toplantıda AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını ve diğer 27 belediye başkan adayını açıklayacak. Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek bu toplantıda, 12'si büyükşehir olmak üzere toplam 28 aday tanıtılacak. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul adaylığını Kurum'a bildirdi.

Murat Kurum'un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına ilişkin ilk açıklamaları, seçim kampanyasının odak noktasının deprem önlemleri olacağını gösteriyor. Kurum ofisinde ekip arkadaşlarına yaptığı konuşmada, "İnsanlarımızın deprem riski kaygısını hep birlikte ortadan kaldırmak için sokak sokak, mahalle mahalle dolaşacağız" ifadesini kullanarak, seçim stratejisini bu yönde belirlediğini işaret etti. Bu açıklama, İstanbul'da yaşayan vatandaşların deprem riskine karşı duyduğu endişelerin giderilmesine yönelik kampanya düzenleneceğinin ilk işareti olarak görüldü.

MURAT KURUM KİMDİR?

Murat Kurum, 1976 yılında Ankara'da doğmuş, eğitim hayatının ilk ve orta öğrenim aşamalarını da Ankara'da tamamlamıştır. 1999 yılında, Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nin İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra, 2017 yılında Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde Kentsel Dönüşüm alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Profesyonel kariyerine çeşitli özel kuruluşlarda çalışarak başlayan Kurum, 1999 ile 2005 yılları arasında bu alanda görev almıştır. Ardından 2005 ile 2006 yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'nda uzman olarak çalışmış, 2006'dan 2009'a kadar ise TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2009 ile 2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş.'de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır. 2018-2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini yürüttükten sonra, 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan Kurum, İngilizce bilmektedir.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow