Karşıyaka Meclisi'nde Hilltown AVM için flaş karar; Kaçak yapılar yıkılıyor

AK PARTİLİ ÜNAL: ÖYLE ÜÇ-BEŞ METRE DEĞİL 109 BİN METREKARE

May 8, 2024 - 01:48
 0
Karşıyaka Meclisi'nde Hilltown AVM için flaş karar; Kaçak yapılar yıkılıyor

Karşıyaka Meclisi'nde Hilltown AVM için flaş karar; Kaçak yapılar yıkılıyor

Hilltown Karşıyaka AVM’nin bahçesindeki izinsiz yapıları yasal hale getirmek için yaptığı imar planı değişikliği Karşıyaka Belediye Meclisi'nden geçemedi. Meclisten ret kararının çıkmasının ardından konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Behice Yıldız Ünsal, "Biz her kişi ve kuruma eşit mesafedeyiz. Yasal mevzuat neyse onu uygulamakla yükümlüyüz. Teknik komisyonlar konuyu değerlendirdi çıkan sonucu da uyguluyoruz. Biz aldığımız sorumluluğumuzu yerine getirdik. Şu bilgilendirmeyi yapayım size, çadır mühürlendi. Orada herhangi bir ruhsatsız yerlerde yapı çalışma varsa durduruldu. Eğer ki ruhsatsız bir dükkan varsa yıkılacaktır. " dedi.

EGEPOSTASI- Rönesans Holding’e ait Hilltown Karşıyaka AVM’nin imar planı değişikliği Karşıyaka Belediyesi’nin Mayıs Ayı Olağan Meclisi 2. Birleşimi gündemine geldi. 

Plan değişikliğini inceleyen İmar Komisyonu ve Hukuk Komisyonu oy birliği ile önergeyi reddetti. Komisyonlardan gelen önerge Meclis'te de oy birliğiyle reddi kabul edildi.

AK PARTİLİ ÜNAL: ÖYLE ÜÇ-BEŞ METRE DEĞİL 109 BİN METREKARE

AK Parti Meclis Üyesi Hasan Ünal önergenin meclis gündemine gelmesiyle söz aldı. Ünal, "AVM ile ilgili farklı problemler var. Belediyemizin ilgili müdürlüğüne yapılan müracaatla 27 Aralık 2022 tarihinde 180 bin 249 metrekare tadilat ruhsatı düzenlenmiş ve bu tadilat sonucunda zemin ve birinci katta asma kat ilavesini içeren 220 bağımsız bölümde ofis ve işyeri onaylanmıştır. Ancak tadilat ruhsatına esas yapı kullanma izni verilmemiştir. Ve yapı kullanma izniyle alakalı da ilgili iş yerinin belediyemize herhangi bir başvurusu da bulunmamaktadır. Dolayısıyla işletmenin şu an yapı kullanım izni yok. Burası koskoca bir işyeri Hasan ağanın bostan tarlası değil. Ancak yapı kullanım izin belgesi yok. Ayrıca bahçede yer alan bir işletmeye de 09.01 2024 tarihinde encümenimiz tarafından 7 milyon 770 bin TL bir para cezası kesilmiş. Bir ay içinde aykırılığın giderilmesi durumunda ise 3194 sayılı kanunun 42. maddesine istinaden cezada indirim yapılacağı ve cezanın 839 bin TL’ye düşürüleceği belirtilmiş. Ancak ilgili işletme alınan encümen kararını dün hatta imar komisyonunda bürokratlarımıza da sorduk. Verilen cezaların tamamını yargıya taşımış. Ve yargı sürecinin devam ettiğini ilettiler. Bu arada AVM’nin kuzey cephesinde bir çadır var. Burayla da alakalı herhangi bir iznin olmadığı söyleniyor. Kaldırılıp kaldırılmadığına ilişkin bir bilgim yok. Bununla ilgili bilgilendirirseniz ya da ilgili birimler bizleri bilgilendirirse seviniriz. Toplam 87 bin 727 metrekare arsa alanı olan yapının 0.80 emsalle alması gereken inşaat alanı 70 bin 181 metrekare… Şu anda ise 180 bin 091 metrekare inşaat alanı mevcut. Diğer bir deyişle emsal 2.05’e yükselmiş. Bu arada yanlış anlaşılmasın 2.05’e yükselmiş derken meclisten, belediyeden, Büyükşehir’den  bir yerden alınan kararla değil. Yükselmiş. Bir tadilat ruhsatıyla yükselmiş. Ancak bu tadilat ruhsatı sonucunda da herhangi bir yapı kullanma izin belge başvurusu yapılmamış.  Ve yapı kullanma izin belgesi alınmamış. Şu anda belge olmaksızın işletme devam ediyor. Aradaki fark ise 109 bin metrekare. İnşaat fazlası. Tüm bu veriler ışığında belediyemiz yönetimine ve sorumlu birimlere gereğini yapmaya davet ediyorum. Takdir edersiniz ki yapı kullanım izin belgesi olmayan bir işletme kapatılmalıdır. Ve bu yapıda ortaya çıkan ve belediyemizin izin verdiği fazla metrekarenin gerekçeleriyle alakalı da öyle üç beş metre değil. 109 bin metrekare. Meclisimizi ve kamuoyunu bilgilendirmenizi rica ediyorum.” dedi.

KOMİSYONLARDAN OY BİRLİĞİYLE RET CEVABI GELDİ

Bunun üzerine Karşıyaka Belediye Başkanı Behice Yıldız Ünsal ise Ünal’a; “Hasan bey biz önce oylamamızı yapalım sonra ben size görüşlerden sonra cevap vereceğim. Şimdi imar komisyonumuzdan oy birliğiyle ret cevabı geldi. Hukuk komisyonumuzdan da oy birliğiyle ret cevabı geldi. Bu önergenin uygun olmadığına dair.” dedi.

REDDİ KABUL EDİLDİ

Başkan Ünsal’ın sözlerinin ardından oylamaya geçildi. Komisyonlardan gelen önerge oy birliğiyle reddi kabul edildi.

BAŞKAN ÜNSAL: VARSA KAÇAK YAPILAR YIKILACAK 

Önergenin reddinin kabul edilmesinin ardından "İlk mecliste ilgili bir firma bizden bir talebi oldu. Biz her kişi ve kuruma eşit mesafedeyiz. Yasal mevzuat neyse onu uygulamakla yükümlüyüz. Teknik komisyonlar konuyu değerlendirdi çıkan sonucu da uyguluyoruz. Biz aldığımız sorumluluğumuzu yerine getirdik. Şu bilgilendirmeyi yapayım size, çadır mühürlendi. Orada herhangi bir ruhsatsız yerlerde yapı çalışma varsa durduruldu. Eğer ki ruhsatsız bir dükkan varsa yıkılacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Bu AVM’nin yapı kullanması var. Tadilatlı yerlerin oturma raporu mühürlerden dolayı ve talep edilmediği için oturma raporu yok. Konunun bizim göreve geldiğimizden beri bildiğimiz bize bir talep edildi. Biz de gereğini yaptık. Burada da zaten reddine karar verdik. Ben size bugün olan bir gelişmeyi anlatayım.  Gün içinde meclis çalıştı, komisyonlara havale edildi. Komisyonlarımız çalıştı. İlgili firma bu talebini gerek çekmek için müracaatını yapmış ancak bizim komisyon çalışmalarımız bitmişti. O nedenle ben bunun uygun olmadığına karar verdim. Bunu çekmesini onaylamadım. " diye konuştu.

ÖZGÜR ÖZEL İLE GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI

Başkan Ünsal, “Bugün yeri gelmişken onu da anlatayım. Bugün başka bir konu hakkında Genel Başkanımızla telefon konuşurken bu konu da gündeme geldi. Kendisine bahsettim. O da dedi ki partimizin yükselişi sebebiyle bazı çıkan haberlerden bahsettim. ‘Bir kısmı kıskançlıkla alakalı haberler olabiliyor. Öyle bir süreç yaşıyoruz’ dedi. Karşıyaka Belediyesi olarak hukuka ve kanuna uygun olanın yapılmasını destekliyorum. O yüzden bu hukuk ve imar komisyonunun görüşüyle çıkan ret kararını onu da sevindirecektir. Buradan çıkınca kendisiyle görüşeceğim” dedi.

EGEPOSTASI.COM

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow