Kırgızistan: Yurtları basılan yabancı uyruklu öğrenciler ülkeyi terk ediyor

Kırgızistan'dan tahliyesi başlatıldı.

May 24, 2024 - 21:12
 0
Kırgızistan: Yurtları basılan yabancı uyruklu öğrenciler ülkeyi terk ediyor

Kırgızistan: Yurtları basılan yabancı uyruklu öğrenciler ülkeyi terk ediyor

Pakistan tarafından organize edilen uçak seferleri ile öğrencilerin Kırgızistan'dan tahliyesi başlatıldı.

Kırgızistan'da gençler ile yaşanan çatışmaların ardından yurtları basılan yabancı uyruklu öğrenciler ülkeyi terk etmeye başladı. 

Pakistan tarafından organize edilen uçak seferleri ile yabancı öğrencilerin Kırgızistan'dan tahliyesi başlatıldı. 

Çoğu Pakistan ve komşu Asya ülkelerinden gelen öğrencilerin kaldığı yurt binası iki taraf arasında yaşanan arbedenin ardından 17 Mayıs'ta Kırgız gençler tarafından basılmıştı. Olayları güvenlik güçleri bastırmakta zorlanmış, aralarında kız öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişi darp edilmişti. 

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, başkent Bişkek'te yabancı uyruklu öğrencilerle yaşanan kavgaya ilişkin basın yayın organlarından ve yabancı diplomatik misyon temsilcilerinden yanlış ve doğrulanmamış bilgileri yaymamaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı da hastanelere 29 kişinin başvurduğunu, Pakistan uyruklu bir öğrencinin çene kırığı ameliyatına alındığını duyurdu.

Kırgızistan'da özellikle tıp fakülteleri, komşu ülkelere nispeten uygun ücretleri ve yaşam masrafları sayesinde son dönemde Hindistan ve Pakistan başta olmak üzere Asya ve Arap ülkelerinden gelen öğrenciler arasında popüler hale geldi.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow