Kremlin yanlısı blog yazarı Avdiivka'daki büyük Rus kayıplarını bildirdikten günler sonra öldü

"300 bin Rus askeri öldü ya da yaralandı"

Feb 24, 2024 - 22:27
 0
Kremlin yanlısı blog yazarı Avdiivka'daki büyük Rus kayıplarını bildirdikten günler sonra öldü

Kremlin yanlısı blog yazarı Avdiivka'daki büyük Rus kayıplarını bildirdikten günler sonra öldü

Kremlin yanlısı blog yazarı Andrey Morozov, ölmeden önce Moskova'nın ekim ayında Avdiivka'ya saldırı başlatmasından bu yana yaklaşık 16 bin askerini ve 300 zırhlı aracını kaybettiğini söylemişti.

Kremlin yanlısı askeri blog yazarlarından Andrey Morozov, Rusya'nın Ukrayna'nın Avdiivka kasabasına aylar süren saldırısı sırasında büyük kayıplar verdiği haberini vermesinden birkaç gün sonra öldü. 

Rus devlet medyası, önde gelen savaş yanlısı aşırı milliyetçi yazarın intihar ederek öldüğünü bildirdi. 

Telegram'da "Murz" olarak bilinen Morozov, 2014'te Ukrayna'nın doğusunda ve 2022'deki geniş çaplı işgal sırasında Rus destekli ayrılıkçıların yanında yer aldı. 

Morozov, pazar günü Telegram'daki 120 bin takipçisine, Moskova'nın ekim ayında Avdiivka'ya saldırı başlatmasından bu yana yaklaşık 16 bin askerini ve 300 zırhlı aracını kaybettiğini söyledi. 

Morozov, paylaşımın Rus propagandacılar tarafından sert bir şekilde eleştirilmesinin ardından paylaşımı silmek zorunda kaldığını bildirdi. 

Blog yazarı, son mesajlarında, raporu nedeniyle kendisine zorbalık yapıldığından şikayet etti ve "Yoldaş Albay" olarak tanımladığı biri tarafından gönderiyi silmesinin emredildiğini söyledi.

Avukatı ve arkadaşı Maxim Pashkov, "Onunla gece, olanlardan iki ya da üç saat önce konuştuk. Olayı sabaha bırakma konusunda anlaşmıştık." diye yazdı.

Morozov, çarşamba sabahı bir dizi yazı yazarak kendi canına kıyma niyetinde olduğunu duyurdu. 

"300 bin Rus askeri öldü ya da yaralandı"

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşta gerçek kayıp sayıları bilinmiyor. Batılı yetkililer Rusya'nın yaklaşık iki yıl önce başlayan savaştan bu yana Ukrayna'da 300 binden fazla askerinin öldüğüne ya da yaralandığına inanıyor.

Aralık ayında Kongre'ye sunulan ABD istihbarat değerlendirmesine aşina olan bir kaynak CNN'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeden önce sahip olduğu toplam aktif görevdeki kara birliklerinin yüzde 87'sini ve işgal öncesi tanklarının üçte ikisini kaybettiğini söyledi. 

Ukrayna'nın Avdiivka'dan geri çekilmesi Rusya'nın aylardır elde ettiği ilk önemli toprak kazanımı oldu.

Savaş yanlısı bir başka Rus blog yazarı Igor Girkin de geçtiğimiz ay Moskova'daki bir mahkeme tarafından aşırıcılık suçlamasıyla dört yıl hapse mahkum edildi.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow