Krizin Ardından İlk Kare: Özgür Özel ile Cemil Tugay Nerede Buluştu?

Aykut Erdoğdu'nun Genel Sekreterlik Talebi

Jun 9, 2024 - 17:41
 0
Krizin Ardından İlk Kare: Özgür Özel ile Cemil Tugay Nerede Buluştu?

Krizin Ardından İlk Kare: Özgür Özel ile Cemil Tugay Nerede Buluştu?

YEREL GÜNDEM / İZMİR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay arasında yaşanan "genel sekreterlik" krizinin ardından, iki isim Çiğli'deki keşkek günü ve Bornova'daki kiraz festivalinde bir araya geldi.

KRİZİN ÖYKÜSÜ: Aykut Erdoğdu'nun Genel Sekreterlik Talebi

9 Mayıs'ta "Özgür Özel Çok Kızdı: İzmir'de Aykut Erdoğdu Krizi" başlıklı haberle duyurulan kriz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, Ümraniye'den belediye başkan adayı olan ancak seçilemeyen Aykut Erdoğdu'yu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreter yapmak istemesiyle patlak vermişti. Ancak Cemil Tugay, bu talebe kayıtsız kaldı ve Özel'in ısrarına rağmen geri adım atmadı, bu da ikili arasındaki gerilimi artırdı.

KRİZİN ARDINDAN İLK BULUŞMA: Keşkek Günü ve Kiraz Festivali

Tam bir ay sonra, 9 Haziran'da, İzmir programı kapsamında Özgür Özel ve Cemil Tugay, Bayraklı Kulalılar Derneği tarafından Çiğli ilçesindeki Sasalı Kent Ormanı'nda gerçekleştirilen 12'nci Geleneksel Keşkek Günü etkinliğinde bir araya geldi. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun da eşlik ettiği etkinlikte, ikili birlikte keşkek karıştırdı ve çeşitli konuşmalar yaptı. Özgür Özel'e burada portresi hediye edildi.

İkili, daha sonra Bornova Belediyesi'nin Beşyol Mahallesi'nde düzenlediği 7. Kiraz Festivali'ne katıldı. Festivalde, Özel'e körüklü çizme hediye edildi ve kiraz ikram edildi. Programda keşkek günündeki konuşmacılar burada da birer konuşma yaptı.

KATILIMCILAR: CHP'nin Önde Gelen İsimleri de Oradaydı

Her iki etkinliğe CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP'li ilçe belediye başkanları ve CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper de katıldı.

ÖZGÜR ÖZEL: "İzmir'in Kent Estetiğine İhtiyacı Var"

Özgür Özel, Keşkek Günü'ndeki konuşmasında İzmir ve Manisalılar arasındaki güçlü bağlara vurgu yaparak şunları söyledi:

“İzmir’de İzmir kütüğüne kayıtlı kişilerden sonra ikinci yoğun kayıt Manisalılardır. Bu da en çok Bayraklı’dadır. Her dört kişiden biri Manisalıdır. Genç Cumhuriyet kalkınmayı hayata geçirirken Manisa’nın Kula ilçesinde Kula Mensucat fabrikasını kurar. Bu fabrika 1937’den 1952’ye kadar Kula’da çalışır. Tren yolu yoktur, limana çok uzaktır. Üretim maliyetinin üstüne ulaşım maliyeti binmektedir. Bu sebeple fabrikayı Bayraklı’ya taşırlar. O günden bugüne İzmir’de inanılmaz bir Manisa nüfusu oluşur.”

Cemil Tugay'ın başarısını ve İzmir için olan umutlarını da dile getiren Özel, "Cemil Başkan estetik cerrah, İzmir’in kent estetiğine ihtiyacı var. İnşallah bu el, İzmir’i hak ettiği hizmetlerin en iyisini sunacak" dedi.

CEMİL TUGAY: "Biz Sizden Çok Umutluyuz"

Cemil Tugay ise konuşmasında iktidar hedeflerine vurgu yaparak, "Bizler İzmir ve Manisa’yı ayırmadık. Ben zaten Manisa’nın damadı olarak yarı yarıya Manisalı oldum. Genel başkanımızın önderliğiyle bu ülkede iktidarı hedefledik. Bu birlik ve beraberlik ortamı için sizden çok umutluyuz" dedi.

İRFAN ÖNAL: "Bize Güvenen Genel Başkanımızı Mahcup Etmeden Çalışacağız"

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, keşkek günü etkinliğinde, "Bize verilen sorumlulukların farkındayız. Bayraklımızı da bize güvenen genel başkanımızı da mahcup etmeden gece gündüz çalışacağız" ifadelerini kullandı.

VELİ TOPAL: "İnsanların Ümidi Yeşerdi"

Bayraklı Kulalılar Derneği Başkanı Veli Topal ise, "Cumhuriyet tarihi boyunca Manisa’dan bir değer çıkmadı. Ama Sayın Genel Başkanım ilk defa Manisa’dan genel başkan oldu. İnsanların ümidi yeşerdi. İnşallah genel başkanımızı bu ülkeyi idare eder konuma getireceğiz" dedi.

ÖZGÜR ÖZEL: "Köylerin Kırsal Mahalle Statüsü Önemli"

Kiraz Festivali'ndeki konuşmasında, köylerin kırsal mahalle statüsüne geçişinin önemine değinen Özel, "Köyün köy olarak kalması son derece kıymetlidir. Ben Ömer Başkan’ın köylere duyduğu meraktan son derece memnunum" dedi.

ÇİFTÇİLERE DESTEK VURGUSU

Tarımsal üretimin desteklenmesi gerektiğini belirten Özel, "Çare, tarımsal üretimi desteklemekte. Çiftçilerimizin toplam borcu son bir yılda yüzde 88 artmış durumda. Biz CHP olarak tarımsal sulamada kullanılan elektrikten vergileri kaldırmayı, sulamada kullanılan elektrik borçlarının faizlerini silmeyi ve çiftçiye ÖTV’siz KDV’siz mazot kullanımı sağlamayı öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

SONUÇ: Buzlar Eridi mi?

9 Mayıs'ta yaşanan krizin ardından, Özgür Özel ve Cemil Tugay'ın bir araya gelmesi, ikili arasındaki buzların eridiği yönünde yorumlandı. İki önemli etkinlikte bir araya gelen Özel ve Tugay, İzmir ve Manisa'nın geleceği için ortak bir vizyon sergiledi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow