Kuzey Kore lideri Kim'in halefi kızı mı olacak?

“Kim Jong Un'un obezitesi, her an çökmesine neden olabilecek kadar ciddi”

Jan 6, 2024 - 02:57
 0
Kuzey Kore lideri Kim'in halefi kızı mı olacak?

Kuzey Kore lideri Kim'in halefi kızı mı olacak?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, askeri geçit törenlerinde yanında görülen kızının Kim’in yerine geçebileceği bildirildi.

Güney Kore İstihbarat Servisi dün yaptığı açıklamada, Kim’in 10 yaşındaki Ju Ae isimli kızının babasının yerine geçecek muhtemel kişi olarak görüldüğünü kaydetti.

Ju Ae hakkında, kamuoyu karşısına ilk çıktığından beri yoğun tartışma ve spekülasyonlar söz konusu. Ju Ae ilk kez Kasım 2022'de, babasıyla birlikte uzun menzilli bir füze denemesini izlemişti.

O tarihten beri babasına bir dizi önemli kamusal etkinlikte eşlik etti ve devlet medyası onu Kim Jong Un'un “en sevilen” veya “saygı duyulan” çocuğu olarak adlandırdı; yükselen siyasi konumunu ve babasıyla yakınlığını kanıtlayan görüntü ve fotoğraflar yayınladı.

Eylül’de bir askeri geçit törenini sırasında üst düzey bir general, Ju Ae’nin kulağına fısıldayabilmek için diz çöktü. Kasım’da hava kuvvetleri karargahını ziyareti sırasında bir noktada babasının önünde dururken fotoğraflandı; her iki Kim de güneş gözlükleri ve uzun deri ceketler giyiyordu.

Pazar günü Pyongyang'da tıklım tıklım dolu bir stadyumda yapılan yeni yıl kutlamasında Kim Jong Un onu yanağından öperken, o da aynı şekilde babasını öptü. Bu sahnelerin çoğu, Kim'e bir tanrı gibi davranılan Kuzey Kore'de bile hayal edilemeyecek şeyler.

Güney Kore'nin ana casusluk teşkilatı Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) dün yaptığı açıklamada, Kim Ju Ae'nin kamuya açık faaliyetlerinin ve kendisine sağlanan devlet protokollerinin kapsamlı bir analizini yaparak, onu babasının muhtemel halefi olarak gördüğünü bildirdi.

Kim 8 Ocak'ta 40 yaşına giriyor. NIS halkla ilişkiler ofisi Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Kim'in hâlâ genç olması, önemli bir sağlık sorunu bulunmaması ve en az bir çocuğu daha olması nedeniyle Kuzey'in iktidarı devralma sürecine ilişkin tüm olasılıkları göz önünde bulundurduklarını kaydetti.

Milletvekili Youn Kun-Young, NIS şefliği için aday gösterilen Cho Tae-yong'un kendisine bu değerlendirmeyi yaptığını söyledi.

Parlamentonun istihbarat komitesi üyesi Youn, AP ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Cho'nun sorularına verdiği yazılı yanıtların Kim Ju Ae hakkında başka hiçbir ayrıntı içermediğini söyledi.

NIS, dünyanın en kapalı ülkelerinden Kuzey Kore'deki gelişmeleri doğrulama konusunda kötü bir sicile sahip. Kuzey Kore devlet medyası, Kim Ju Ae'nin kardeşi olup olmadığı da dahil olmak üzere veraset planı hakkında henüz doğrudan yorum yapmadı.

“Kim Jong Un'un obezitesi, her an çökmesine neden olabilecek kadar ciddi”

Seul'deki Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü'nde analist olan Du Hyeogn Cha, NIS'in şu anda Kim Ju Ae'nin babasının halefi olmaya hazırlanma olasılığını yüksek görmesine rağmen, çok az kişinin, Kuzey'in bir sonraki lideri olup olmayacağını tahmin edebileceğini söyledi. Du Hyeogn, Kim Ju Ae'nin ülkenin gelecekteki lideri olarak resmen atanması için gerekli olduğunu söylediği siyasi başarılardan yoksun olduğunu da sözlerine ekledi.

Güney Kore'deki özel Sejong Enstitüsü'nde analist olan Cheong Seong-Chang, Kim Jong Un'un kızının kendisinden sonra lider olacak kapasite ve kararlılığa sahip olduğuna inandığını söyledi. Cheong Seong-Chang, Kim Jong Un'un obezitesinin, “her an çökmesine neden olabilecek kadar ciddi” göründüğünü söyledi.

Cheong, “Büyük olaylarda babasına eşlik ederek, krallığı öğreniyor ve genç yaşta bir insan ağı kuruyor gibi” dedi.

“Kızını ortaya çıkarması, kamuoyu desteğini kazanma amacı taşıyor”

NIS ve Güney Kore hükümeti yetkilileri daha önce Kim Jong Un'un nispeten genç yaşı ve Kuzey Kore'nin Konfüçyüsçülükten etkilenen, erkek egemen iktidar yapısı göz önüne alındığında Kim Ju Ae'yi babasının varisi olarak görmek için erken olduğunu dile getirmişti.

Kızın tekrar tekrar ortaya çıkmasının daha çok Kim'in ailesine ve bir gün iktidarı çocuklarından birine devretme planına kamuoyu desteğini artırma amacı taşıdığını söylemişti.

Kuzey Kore, kurulduğu 1948'den bu yana Kim ailesinin erkek üyeleri tarafından yönetiliyor. Kim Jong Un, babası Kim Jong 2'nin 2011 sonlarında ölümü üzerine iktidarı devraldı. Kim Jong 2, babası ve devletin kurucusu Kim 2 Sung'un 1994’te ölmesinin ardından iktidarı devralmıştı.

Ju Ae ismi, emekli NBA yıldızı Dennis Rodman'ın 2013’te Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang'a yaptığı bir gezi sırasında gördüğünü ve kucağına aldığını söylediği Kim'in küçük kızı ile eşleşiyordu. NIS, geçen yıl milletvekillerine verdiği özel bir brifingde Kim Ju Ae'nin bir ağabeyi ve cinsiyeti henüz teyit edilmemiş küçük bir kardeşi olduğunu söyledi.

Brifinge katılan bazı milletvekillerine göre NIS o dönemde Kim Ju Ae'nin hiçbir zaman resmi bir eğitim kurumuna kaydolmadığını ve Pyongyang'da evde eğitim aldığını söyledi.

Sejong Enstitüsü analisti Cheong, Kim Ju Ae'nin küçük bir kardeşi olduğunu kabul etmekle birlikte, NIS'in büyük kardeşle ilgili istihbaratını yanlış olarak nitelendirdi.

Çocuk Kim Ju Ae'nin ortaya çıkması yabancı uzmanlar için büyük bir sürpriz oldu. Çünkü yetişkin olmadan önce ne Kim Jong Un, ne de Kim Jong 2'den Kuzey Kore devlet medyasında bahsediliyordu.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow