Moldova'da Gagavuz Türklerine Yönelik Siyasi Baskılar Artıyor

Moldova'da demokrasiye yönelik endişeleri artırıyor.

Apr 1, 2024 - 15:39
 0
Moldova'da Gagavuz Türklerine Yönelik Siyasi Baskılar Artıyor

Moldova'da Gagavuz Türklerine Yönelik Siyasi Baskılar Artıyor

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Ankara (İGFA) - Moldova'da son zamanlarda yaşanan siyasi gerginlikler, ülkenin demokratik ilkelerine zarar veren bir sürecin içine çekiyor. Önde gelen muhalefet partisi olan SHOR Partisi'nin kapatılması ve gelecekteki seçimlere katılma haklarının ellerinden alınması, Moldova'da demokrasiye yönelik endişeleri artırıyor.

SHOR Partisi'nin kapatılmasının ardından Moldova Hükümeti'nin Gagavuz Türkleri üzerindeki baskıları artırdığına dair endişeler de gün yüzüne çıkıyor. Moldova Hükümeti, SHOR Partisi'nin başkan adayı olarak seçilen ve Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı olan Evghenia Gutul'a yönelik akreditasyon vermemiş ve uluslararası alanda temsil yetkisi tanımamıştı. Gutul, Moldova Hükümeti'nin uyguladığı baskılara karşı direnmeye devam ederken, özellikle Gagavuz Türklerini ilgilendiren doğal gaz anlaşmaları ve vergi iadeleri gibi konularda zorluklarla karşılaştı.

Moldova Hükümeti'nin Gutul'a karşı artan baskıları, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmenin ardından tutuklanma tehdidiyle doruğa ulaştı. Bu durum, Moldova'nın demokratik ilkeleri benimseme çabalarıyla çelişiyor ve uluslararası camiada endişeyle karşılanıyor.

SHOR Partisi'nin yasaklanmasının ardından AIHM'ye başvuru yapılması, Moldova Hükümeti'nin eylemlerinin uluslararası hukuk çerçevesinde incelenmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. AIHM'ye yapılan başvuruyu takip eden BCL Solicitors LLP ortaklarından Shaul Brazil, mahkemenin Moldova Hükümeti'ni eylemlerini açıklamaya davet etmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

SHOR Partisi'nin eski Başkan Yardımcısı Marina Tauber ise Moldova Hükümeti'nin SHOR Partisi'ne yönelik yasağını demokrasiye ciddi bir darbe olarak nitelendirerek, AIHM'in davayı incelemeye almasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz ay Küresel Gazeteciler Konseyi heyetiyle görüşen Başkan Gutul, Moldova'daki baskı ve haksızlıklara karşı Türk hükümeti ve Türk medyasından destek istemişti. Gagavuz Türklerinin yaşadığı bu siyasi baskıların sona ermesi ve demokratik ilkelerin yeniden tesis edilmesi için uluslararası toplumun daha fazla dikkat göstermesi bekleniyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow