Odesa'ya Rus saldırısı 20 ölü 73 yaralı

Eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Tabur Komutanı yaralı

Mar 16, 2024 - 00:51
 0
Odesa'ya Rus saldırısı 20 ölü 73 yaralı

Odesa Saldırı Altında: Yaralılar Arasında Eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Tabur Komutanı

YEREL GÜNDEM / ODESA

Odesa şehri, 15 Mart Cuma günü, sakinlerin geçici olarak işgal edilen Kırım'dan balistik füzeler fırlatması sonucu meydana gelen bir dizi patlamayla sarsıldı.

Saat 11:04'te Hava Kuvvetleri Odesa'ya doğru füze hareketi konusunda uyardı.

Daha sonra Odesa Bölge Askeri İdaresi Başkanı Oleg Kiper, Rus füze saldırısında ölenlerin olduğunu doğruladı. Detaylar güncellenerek kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Güncellenen bilgiler, yaralılar arasında ilk patlamadan sonra yaralılara yardıma gelen bir sağlık görevlisi ve bir Devlet Acil Durum Servisi çalışanının da bulunduğunu ortaya koyuyor.

Kiper, "Yaralılar arasında ağır yaralı sağlık görevlileri ve kurtarıcılar da var. Yaralıların kesin sayısı açıklığa kavuşturuluyor ve gerekli tüm tıbbi yardım sağlanıyor." dedi.

Odesa'daki Etki: 5 Kurtarma Görevlisi Dahil 20 Yaralı, 1 Ölüm

Devlet Acil Durum Servisi'ne göre, Odesa'da füze saldırısı sonucu aralarında Devlet Acil Durum Servisi'nin beş çalışanının da bulunduğu 20 kişi yaralandı.

Füze saldırısı sonucu bir kurtarıcının hayatını kaybettiği bildirildi. Yaralıların tamamına tıbbi yardım sağlanıyor.

Kurtarma ekipleri, roket saldırısının ayrıca 10 özel eve, bir servis istasyonuna, alçak basınçlı gaz boru hattına ve iki yangın söndürme aracına da zarar verdiğini bildirdi.

120 metrekarelik alanı kapsayan doğalgaz boru hattı ve özel konut yangınını söndürme çalışmaları sürüyor. Sahada 50 kurtarıcı ve sekiz ünite Acil Servis ekipmanı bulunuyor.

Odesa: Kayıp ve Yaralanmalarda Artış; Yarın Yas Günü İlan Edilecek

15 Mart'ta Odesa'ya düzenlenen büyük saldırıda 14 kişi ölmüş, 46 kişi de yaralanmıştı. 16 Mart kentte yas günü ilan edildi.

Odesa Bölgesel Askeri İdare şefi Oleg Kiper'e göre, "Rus füze saldırısı sonucu yerel halk, bir sağlık görevlisi ve bir kurtarıcının da aralarında bulunduğu 14 kişi öldü." Ayrıca aralarında yedi Devlet Acil Servis çalışanının da bulunduğu 46 kişi yaralandı.

"Yaralılara gerekli her türlü yardım yapılıyor. İlgili tüm servisler, düşman saldırısının sonuçlarını ortadan kaldırıyor. Kolluk kuvvetleri Rusların bir suçunu daha belgeliyor. Yarın Odesa ve bölgede bir günlük yas ilan edilecek." Kiper ekledi.

Rus kuvvetleri, 15 Mart günü öğle saatlerine doğru Odesa'ya büyük bir füze saldırısı düzenleyerek kentte patlamalara yol açtı. Hava kuvvetleri Odesa'ya yönelik füze saldırıları konusunda uyardı.

Bina sakinleri, ilk patlamanın ardından olay yerine gelen kurtarma ekipleri ve sağlık görevlilerini hedef aldı. Daha sonra 5'inin Devlet Acil Servis çalışanı olduğu belirlenen 20 kişinin yaralandığı öğrenildi. İçlerinden biri öldü.

Şu anda ölü ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor. Daha önce sekiz ölüm ve 30'dan fazla yaralanma bildirilmişti.

Odesa Saldırısı: Ölü Sayısı Yeniden Yükseldi

Rusya'nın 15 Mart'ta Odesa'ya düzenlediği füze saldırısında ölü sayısı 16'ya yükseldi.

Odesa Bölgesel Askeri İdare şefi Oleg Kiper bunu 15 Mart Cuma günü Telegram'da duyurdu.

"Yaralı 55 kişi daha hastanelerde" diye yazdı.

Kiper, Rusya'nın saldırısından bu yana 200'den fazla Odesa sakini ve misafirinin kurbanlar için kan bağışında bulunduğunu, yaklaşık 100 kişinin daha resepsiyon noktalarında sırada beklediğini kaydetti.

Daha önce kentte ve bölgede 16 Mart'ın yas günü ilan edileceği duyurulmuştu.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow