Özgür Özel'den İlginç "Tokat" Göndermesi... Aziz Kocaoğlu'na mı Laf Dokundurdu?

Özgür Özel'den İlginç "Tokat" Göndermesi...

Jun 12, 2024 - 00:26
 0
Özgür Özel'den İlginç "Tokat" Göndermesi... Aziz Kocaoğlu'na mı Laf Dokundurdu?

Özgür Özel'den İlginç "Tokat" Göndermesi... Aziz Kocaoğlu'na mı Laf Dokundurdu?

YEREL GÜNDEM / İZMİR

CHP lideri Özgür Özel’in hafta sonu yaptığı İzmir ziyaretinde dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Özel, ilçe başkanlarıyla yaptığı toplantıda, İzmir ile olan bağını anlatırken yaptığı Tokat göndermesiyle gündem oldu. Ortaokul, lise ve üniversiteyi İzmir'de okuduğunu belirten Özel, "İzmir benim şehrim. Eşimle de İzmir’de tanıştım. Ben öyle liseyi Tokat’ta okuyup sonradan İzmir’e gelmiş biri değilim" ifadelerini kullandı.

Gönderme Kocaoğlu'na mı?

Özel’in bu sözleri, toplantıya katılanlarda gülümsemeye neden olurken, eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na bir gönderme olup olmadığı sorusunu da akıllara getirdi. Bilindiği gibi, Aziz Kocaoğlu Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğdu ve üniversite yıllarında İzmir’e geldi. Kocaoğlu, 15 yıl boyunca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı ve görev süresi boyunca Tokatlı hemşehrilerine sağladığı iş imkanları nedeniyle eleştirildi.

Aziz Kocaoğlu'nun Biyografisi

Aziz Kocaoğlu, 12 Eylül 1948 tarihinde Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğdu. Belediyeci bir aileden gelen Kocaoğlu'nun babası Erbaa belediye başkanlığı, dedesi ise Tokat il genel meclisi üyeliği yaptı. İlk ve orta öğrenimini Erbaa'da, lise öğrenimini ise İstanbul ve Malatya'da tamamladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden (şimdiki adıyla Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezun oldu. Kocaoğlu, 2004-2019 yılları arasında CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Görev süresince, belediyede istihdam edilen Tokatlıların sayısındaki artış, en büyük eleştirilerden biri olarak öne çıktı.

İzmirliler Ne Düşünüyor?

Özgür Özel’in bu açıklamaları, İzmir halkı arasında farklı yorumlara neden oldu. Bazıları Özel’in, İzmir ile olan bağını vurgulamak için bu ifadeleri kullandığını düşünürken, bazıları ise bunun Kocaoğlu'na bir gönderme olduğunu savundu. Özellikle Kocaoğlu’nun görev süresince hemşehricilik yaptığı eleştirileri göz önüne alındığında, Özel’in sözleri daha da dikkat çekici hale geliyor.

Siyasette İç Çekişmeler

Bu tür göndermeler, CHP içerisindeki iç çekişmeleri ve liderlik yarışını da gözler önüne seriyor. İzmir, CHP’nin kalesi olarak bilinirken, yerel siyasetçilerin birbirlerine yönelik eleştirileri ve göndermeleri partinin iç dinamiklerini de etkiliyor. Özgür Özel’in bu sözleri, parti içindeki güç dengeleri ve liderlik mücadelesinin bir yansıması olarak değerlendirilebilir.

Sonuç

Özgür Özel’in Tokat göndermesi, İzmir siyasetinde yeni bir tartışma başlattı. Aziz Kocaoğlu’na yönelik olduğu düşünülen bu sözler, CHP içerisindeki liderlik yarışının ve yerel siyasetteki iç çekişmelerin bir yansıması olarak dikkat çekiyor. İzmirliler, bu tür açıklamaların kentlerine nasıl yansıyacağını ve siyasi dinamikleri nasıl etkileyeceğini merakla bekliyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow