Pedal Çevirmeden AB Fonundan 5 Milyon Euro Kazanacak

İzmir’in Yeni Bisikletleri

Jul 3, 2024 - 02:32
 0
Pedal Çevirmeden AB Fonundan 5 Milyon Euro Kazanacak

Pedal Çevirmeden AB Fonundan 5 Milyon Euro Kazanacak

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Tunç Soyer'in döneminde özelleştirilen İzmir bisiklet sistemi, yeni sahibine milyon Euro kazandıracak. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ihale ile İzmir’de elektrikli bisiklet işini devralan MİA Teknoloji firması, iştiraki Tripy üzerinden Avrupa Birliği’nden 5 milyon Euro (yaklaşık 180 milyon TL) kredi almak için başvuru yaptı. "Geliştirilmiş ulaştırma altyapı performansı" kapsamında hazırlanan proje, Barselona ve Montreal'in yanı sıra İzmir'i de çalışma sahası olarak belirledi.

5 Milyon Euro'luk Proje Başvurusu

Firmadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Tripy Mobility A.Ş. ile İspanyol Futuro Perfecto Innovacion arasında, Avrupa Komisyonu'nun fonladığı projelerden faydalanmak için bir sözleşme imzalandığı belirtildi. 5 Eylül'de proje başvurusunun yapılacağı ve projenin 5 milyon Euro değerinde fonlanacak üç projeden biri olarak seçilmesinin hedeflendiği açıklandı. Saha çalışmalarının İzmir, Barselona ve Montreal'da yürütülmesinin planlandığı da duyuruldu.

İzmir’in Yeni Bisikletleri

Kasım 2023 tarihinde yapılan ihale sonucunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 10 yıl boyunca İzmir sınırları içinde 2 bin adet elektrikli bisiklet işletme ihalesini MİA Teknoloji iştiraki Tripy firması kazanmıştı. Firmanın turuncu renkli bisikletleri Mayıs ayından itibaren İzmir’in çeşitli bölgelerine dağıtılmaya başlandı. Dakikası 1 TL, saati 60 TL olan elektrikli bisikletler, önceki bisiklet sistemi BİSİM'in yaklaşık dört katı daha pahalı. BİSİM'in 60 istasyonu ve toplam 990 bisikleti ise yaklaşık dört aydır çalışmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kuruluşu BİSİM böylece fiilen kapatılmış oldu. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu konuda şu ana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Bu gelişmeler, İzmir'deki bisiklet kullanıcıları arasında karışık tepkilere neden oldu. Bir yandan, yeni ve modern bir bisiklet sistemine kavuşmanın heyecanı yaşanırken, diğer yandan BİSİM'in aniden devre dışı bırakılması ve yeni sistemin yüksek fiyatları eleştiriliyor. Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenecek olan bu yeni projede, İzmir'in ulaştırma altyapısının nasıl geliştirileceği ve bu fonların nasıl kullanılacağı ise merakla bekleniyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow