Putin savaşı genişletecek mi? "Rusya dört ülkeye saldıracak" iddiası

Rusya dört ülkeye saldıracak" iddiası

Apr 10, 2024 - 10:34
 0
Putin savaşı genişletecek mi? "Rusya dört ülkeye saldıracak" iddiası

Putin savaşı genişletecek mi? "Rusya dört ülkeye saldıracak" iddiası

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, uluslararası kamuoyunda Türkiye'yi ilgilendiren, endişe yaratan yeni bir iddia ortaya atıldı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Ukrayna'dan dikkat çekici bir iddia geldi... 

Ukraynalı siyasetçi Oleksiy Honcharenko, ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan Atlantic Council için bir yazı kaleme aldı. Honcharenko, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı genişletme amacı içerisinde olduğunu öne sürdü. 

Ukraynalı siyasetçi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çok daha büyük bir savaş istediğini öne sürerken Moskova'nın 4 ülkeyi daha sınırları içerisinde katmayı planladığını iddia etti. Honcharenko, "Batı'nın Ukrayna'daki savaşta zayıflık göstermesi Rusya'yı tetikleyebilir. Batılı ülkeler Avrupa'nın doğu sınırında yaşanan jeopolitik felaketin farkında değil. Ukrayna bir an önce gereken desteği almazsa Putin'in bu savaşı kazanma şansı çok gerçekçi hale gelecek. Eğer Putin, Ukrayna'da kazanırsa daha da ileri gider" dedi.

Honcharenko, Rusya'nın tarihinde bünyesinde olan ülkeleri hedef alabileceğini söyledi. Ukraynalı siyasetçi dört ülkeyi işaret ederken bunlar arasında Türkiye ile komşu olan ve Türk turistlerin nüfus cüzdanlarıyla gidebildiği Gürcistan'ın da yer aldığı belirtildi. Honcharenko, "Bu ülkeler Moldova, Gürcistan, Belarus ve Kazakistan" dedi. 

SÖZCÜ

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow