Putin'den Batı'ya 'küresel çatışma riski' uyarısı

 Batı'yı 'küresel bir çatışma riskine' sebep olmakla suçladı.

May 10, 2024 - 14:11
 0
Putin'den Batı'ya 'küresel çatışma riski' uyarısı

Putin'den Batı'ya 'küresel çatışma riski' uyarısı

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 79. yıldönümü münasebetiyle başkent Moskova'da düzenlenen Zafer Günü etkinliğinde konuşan Putin, Batılı yöneticileri "kibirli elitler" olarak niteledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı kazandığı Zafer Günü anma konuşması sırasında Batı'yı 'küresel bir çatışma riskine' sebep olmakla suçladı.

Rus lider, kimsenin dünyanın en büyük nükleer gücünü tehdit etmesine izin verilmeyeceği uyarısında da bulundu.

Putin, "kibirli Batılı elitleri", Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya'sının yenilmesinde oynadığı belirleyici rolü unutarak, küresel çapta çatışmaları körüklemekle itham etti.

Kar yağışına rağmen Kızıl Meydan'da toplanan kalabalığa hitap eden Putin, "Bu tür hırsların nelere yol açtığını biliyoruz. Rusya küresel bir çatışmayı önlemek için her şeyi yapacaktır. Kimsenin bizi tehdit etmesine izin vermeyeceğiz. Stratejik güçlerimiz her zaman savaşa hazır durumda." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan kadın askerlerAP

"Batı'da İkinci Dünya Savaşı'nın derslerini unutmak istiyorlar" diyen Putin, Rusya'nın Nazi Almanya'sının yenilgiye uğratılmasında rol oynayan tüm müttefikleri onurlandırdığını dile getirdi.

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan kadın askerlerAP

Putin "Ancak insanlığın kaderinin Moskova, Leningrad, Rzhev, Stalingrad, Kursk ve Harkiv yakınlarındaki büyük savaşlarda, Minsk, Smolensk ve Kiev yakınlarında, Murmansk'tan Kafkasya ve Kırım'a kadar uzanan ağır ve kanlı savaşlarda belirlendiğini hatırlıyoruz." diye konuştu.

Moskova'da düzenlenen Zafer Günü kutlamaları nedeniyle Kızıl Meydan'dan geçen S-400 fze savunma sistemleriAP

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 79. yıldönümü münasebetiyle başkent Moskova'da düzenlenen Zafer Günü askeri geçit töreninde çok sayıda Rus savaş aracı, gövde gösterisi yaptı.

*

Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı boyunca 27 milyon insan kaybı yaşadı. Bu kayıplar arasında o dönem SSCB'nin bir parçası olan Ukrayna'dan da çok sayıda insan bulunuyordu.

Ancak, Sovyet ordusu Nazi Almanya'sına karşı savaşta önemli bir direniş gösterdi ve sonunda Nazi kuvvetlerini Berlin'e kadar geri püskürttü.

Bu, savaşın dönüm noktalarından biriydi. 1945 yılında, Berlin'in düşmesiyle birlikte Adolf Hitler intihar etti.

Sovyetler Birliği'nin zaferini simgeleyen kırmızı bayrak, Reichstag (Alman Parlamento) binası üzerinde göndere çekildi. Bu, savaşın sona erdiğini ve Sovyetler Birliği'nin zafer kazandığını işaret etti.

"Zafer Günü"

Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zafer, 9 Mayıs 1945'te Almanya'nın teslim olmasıyla sonuçlanan II. Dünya Savaşı'nın Avrupa Cephesi'ndeki sona ermesini işaret ediyor.

Bu nedenle, 9 Mayıs, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nda büyük anma törenleri ve etkinlikler eşliğinde "Zafer Günü" olarak kutlanıyor ve "Büyük Vatanseverlik Savaşı" olarak adlandırılıyor.

Nazi Almanyası'nın 8 Mayıs 1945'te saat 11:01'de kayıtsız şartsız teslim olması, Fransa, İngiltere ve ABD gibi Batılı ülkelerde "Avrupa'da Zafer Günü" olarak kutlanıyor.

Ancak, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı zaferinin resmi olarak kabul edildiği ve Almanya'nın teslim belgesinin imzalandığı tarih 9 Mayıs 1945.

Bu nedenle, Moskova'da 9 Mayıs, Sovyetler Birliği'nin ve daha sonra Rusya Federasyonu'nun "Zafer Günü" olarak kutlanıyor ve anılıyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow