Rusya’da savcılık, SSCB döneminin pop divası Pugacheva’nın ‘yabancı ajan’ ilan edilmesini istedi

55 yılı aşkın kariyerinde 250 milyondan fazla plak

Mar 29, 2024 - 23:16
 0
Rusya’da savcılık, SSCB döneminin pop divası Pugacheva’nın ‘yabancı ajan’ ilan edilmesini istedi

Rusya’da savcılık, SSCB döneminin pop divası Pugacheva’nın ‘yabancı ajan’ ilan edilmesini istedi

55 yılı aşkın kariyerinde 250 milyondan fazla plak satan Pugacheva, SSCB döneminin pop divası olarak tanınıyor

Rusya’da savcılık makamı, Adalet Bakanlığı’na yaptığı çağrıda ülkenin en popüler sanatçılarından “Sovyetler Birliği’nin pop divası” olarak anılan Alla Pugacheva’nın “yabancı ajan” olarak ilan edilmesini istedi.

74 yaşındaki ünlü şarkıcı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini eleştiren açıklamalarıyla son dönemde ismini duyurdu.

Rusya'nın en ünlü müzisyenlerinden olan Pugacheva 1982 tarihli "Million Scarlet Roses" şarkısı ve 1978 yapımı "The Woman Who Sings" filmininin müziğiyle ülkede milyonlarca kişinin kalbinde taht kurdu.

Pugacheva, Sovyetler Birliği döneminin son Devlet Başkanı Mikhail Gorbachev 2022 yılında öldüğünde kendisini, şiddeti reddeden ve ülke halkını özğürlüğe kavuşturan bir lider olarak gördügünü açıklamıştı.

Daha önce beni "ajan" ilan edin çağrısı yapmıştı

Sanatçı eşi Maxim Galkin’in Ukrayna'nın işgalini eleştirmesinin ardından  “yabancı ajan” ilan edilmesinden sonra 2022 yılı ekim ayında Rus yetkililere seslenen Pugacheva, “Beni de ajan ilan edin” demişti.

Instagram hesabından paylaştığı mesajında, 3,4 milyon takipçisine seslenen ve İsrail’de olduğunu açıklayan Pugacheva, “Kutsal topraklardan sizin için ve barış için dua ediyorum. Mutluyum.” ifadesini kullanmıştı.

Çift, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin ardından İsrail’e gitmişti. Fakat Pugacheva, yeni eğitim yılı öncesinde Rusya’ya dönmüş ve eylül ayında eski SSCB lideri Mihail Gorbaçov’un cenazesine katılmıştı.

55 yılı aşkın kariyerinde 250 milyondan fazla plak

55 yılı aşkın kariyerinde 250 milyondan fazla plak satan Pugacheva, SSCB döneminin pop divası olarak tanınıyor.

1991’de “halkın sanatçısı” unvanına layık görülen Pugacheva, 1997 yılında “Primadonna” şarkısı ile Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmış ve 15. olmuştu.

Savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 24 bin Rus vatandaşı İsrail’e taşındı. Rusya-Ukrayna savaşında tarafsız kalmaya çalışan İsrail, Ukrayna’ya insani yardım gönderiyor fakat askeri yardım yapmıyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow