Sadece Kordon ve Mavi şehir değil, tüm İzmir tehlike altında!

"En riskli yerler Kordon ve Mavişehir'di

Dec 2, 2023 - 00:43
 0
Sadece Kordon ve Mavi şehir değil, tüm İzmir tehlike altında!

Sadece Kordon ve Mavi şehir değil, tüm İzmir tehlike altında!

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir’de yaşanan son fırtına ve sağanak yağışın ardından meydana gelen deniz taşkınları, uzmanları endişelendirdi. İzmir Afet Bilinci, Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği Başkanı ve Afet Uzmanı Servet Ertaş, Kordon ve Mavişehir'deki taşkınların, körfezin diğer kıyılarını da etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Hafta sonu meydana gelen sağanak yağış ve fırtına nedeniyle birçok ev ve işyerinin sular altında kaldığı İzmir'de, uzmanlar bu tür taşkınların gelecekte daha şiddetli şekillerde yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. İzmir Afet Bilinci, Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği Başkanı Servet Ertaş, kent planlamasının gözden geçirilmesi, kıyılara çok katlı binalar yapılmasının önlenmesi ve kıyı kanununun tam olarak uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Ertaş, "Kordon ve Mavişehir’de yaşanan deniz taşması olayının sürpriz olmadığını" belirtiyor ve kıyıya yakın bölgelerde yapılan çok katlı binaların su baskınlarına ve sellerin daha sık görülmesine neden olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, kıyı kanununun tam olarak uygulanmamasının riskleri artırdığını dile getiriyor.

Uzman, kent planlamasının gözden geçirilmesi, dirençli kentler vizyonuna uygun yapılaşma, setlerin inşa edilmesi, kurumlar arası iş birliği ve kıyı kanununun tam olarak uygulanması gerektiğini vurgulayarak, "En riskli yerler Kordon ve Mavişehir'di. Ama bu körfezin diğer tarafını da etkilemeyeceği anlamına gelmiyor. Körfezin tüm kıyıları etkilenebilir. Yapılaşma kıyı kanununa uygun değilse, bariyerler taşkını önleyecek durumda değilse, bir sonraki taşkın daha şiddetli olabilir." şeklinde uyarılarda bulunuyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow