Seda Kaya Ösen İzmir'de kadın aday vurgusu!

"Halk Kutuplaşmadan Sıkıldı"

Jan 8, 2024 - 17:54
 0
Seda Kaya Ösen İzmir'de kadın aday vurgusu!

Seda Kaya Ösen İzmir'de kadın aday vurgusu!

YEREL GÜNDEM / İZMİR

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, kadın aday sayısının İzmir'de artacağını vurgulayarak, "Bizim teşkilatlarda kadın sayısına dair kotalarımız var. Eğer kadınlara daha fazla fırsat tanırsanız, daha çok kadın adayı gösterebilirsiniz. Aksi halde sadece kadın aday olduğunuzu söylersiniz" dedi.

Ege Postası'ndan Berivan Kaya'ya konuşan DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen ve DEVA Partisi İzmir'in belediye başkan adayları basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ösen, konuşmasında, "Bu buluşma aslında gecikmiş bir tanışma. Yerel seçim, aday belirleme çalışmaları ve genel kurul bütçe dönemi gibi süreçlerden geçtik. Bu sebeple İzmir'e arzu ettiğimiz kadar zaman ayıramadık. Bundan sonra daha fazla birlikte olacağımızı ümit ediyorum. DEVA olarak adaylarımızı açıkladık, bazıları belde, bazıları ilçe, bazıları ise büyükşehir. Bu tanıtım toplantılarımız devam edecek. Ocak ayında bir açıklamamız daha olacak. Açıkladığımız adaylara bakarsanız hepsi farklı bölgelerden. Bunun nedeni DEVA'nın farklı bölgelerden bir temsilciye sahip olmasıdır. İzmir'de 9 adayımızı açıkladık" şeklinde konuştu.

"Üç Farkımız Var"

Seda Kaya Ösen, DEVA'nın diğer partilerden üç farkı olduğuna dikkat çekerek, "İlki, bizim adaylarımızın siyasetle meslekleri arasında bir bağlantı yok. Hepsi farklı mesleklerden gelen ve fayda sağlamak amacıyla siyasete giren insanlar. Ben de öyleydim. Hiçbir adayımız profesyonel siyasetçi değil. İkincisi, etik kurallar, sadece bizde var. Aday olan arkadaşlarımız bu kuralları imzalayıp onlara uymak zorundalar. Üçüncüsü, biz yapıcı eleştiri ve icraat ile öne çıkıyoruz. Demokrat olan herkese kapımız açık. Bu noktada muhalefetimize de devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

"Halk Kutuplaşmadan Sıkıldı"

Kaya Ösen, Türkiye'de başkanlık sistemi sonrası yaşanan kutuplaşmaya dikkat çekerek, "Türkiye'de iki kutuplu siyaset var. Bu, başkanlık sisteminin getirdiği bir durum. Bir tarafın düşmanlığı diğer tarafın oyununu artıran bir duruma geldi. Halkımız bundan sıkıldı. Sahada insanlar kavgadan, günah keçisi aramaktan sıkıldığını görüyoruz. Mecliste yapılan konuşmaların yüzde 80'i ‘sen teröristsin, sen hainsin’ diye dönüyor. Biz bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Kendimizi bu konuda ayrıştırıyoruz. Halk da bizi bu konuda destekliyor" dedi.

"İttifak Durumu Yok"

İttifak sorusuyla ilgili konuşan Kaya Ösen, “İttifak genel seçimler için kurulmuştu. Yerel seçim için şu anda Millet İttifakı cephesinde bir ittifak durumu yok. CHP’de de İYİ Parti’de de yok. Cumhur İttifakı devam ediyor. Bu tarafta ittifak için verimli bir iklim olduğunu söyleyemeyiz. İzmir'de dengeler çok değişecek. Diğer partiler de aday gösterecek. 2019'dan farklı bir tablo göreceğiz. Biz kendi logomuz ve adaylarımızla her yerde çıkmak istiyoruz. Yerelde bazı bölgelerde ittifak talebi olabilir. Öyle bir durum gelirse genel merkezde değerlendiririz. Adaylarımız ya da stratejimizin değişikliği söz konusu değil. Bazen küçük yerlerde ittifak olabilir. Böyle bir durumda kesin bir tavrımız yok. Bunun dışında görüşümüz net” dedi.

"Kadın Aday Diye Gezinmezsiniz"

Kadın adayların artacağına vurgu yapan DEVA Partili Kaya Ösen, "Kırsalda arkadaşlarımız daha erken yola çıkmak istedi. Uzun bir kampanya sürecine ihtiyaç duyuluyor. 9 adayımızdan 4'ü kadın. Kadın aday görmeye devam edeceğiz. Bizim teşkilatlarda kadın sayısına dair kotalarımız var. Eğer kadınlara daha fazla fırsat tanırsanız, daha çok kadın adayı gösterebilirsiniz. Aksi halde sadece kadın aday olduğunuzu söylersiniz" ifadelerine yer verdi.

"Ben İzmir'in Vekiliyim"

Seda Kaya Ösen, "Ben kendimi DEVA'nın veya CHP'nin vekili olarak görmüyorum. Ben kendimi İzmir'in vekili olarak görüyorum. Genel kurulda en fazla kanun teklifi veren DEVA vekillerinden olduğumuzu görebilirsiniz. Kendi bölgemizi temsil etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Genel seçimlerde ortak bir listede yer almasaydık, oylarımız bölünmüş olacaktı. Biz sadece İzmir'e karşı sorumlu hissediyoruz. Bizim ilk seçimimiz. Gönlümüzden geçen hedefleri şimdiden söylemek erken. En büyük farkımız adaylarımızın kalitesi. Fark yaratacağımızı düşünüyoruz. Üçüncü haftada yapacağımız lansmanla İzmir'de aday sayımızı 17'ye çıkarmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Serap Karaosmanoğlu ise, "2024 yerel seçimlerine adım adım yaklaştığımız şu günlerde, gerek genel merkezimiz gerekse il teşkilatlarımız çalışmalarına hızla devam ediyor. Sizin de bildiğiniz üzere, 3 Aralık ve 28 Aralık tarihlerinde 2 grup halinde belediye başkan adaylarımızı kamuoyuna tanıttık. Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantılarımızda, İzmir’den 9 ilçeden belediye başkan adaylarımızı ilan ettik. Tanıtım toplantılarımız devam edecek ve çok yakında 30 ilçemizin tamamından adaylarımızı hemşerilerimizle buluşturacağız" şeklinde konuştu.

"Yerel Seçimlerde de Biz Varız"

Ekonomik krize dikkat çeken Karaosmanoğlu, "Sahada vatandaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde görüyoruz ki, yaşamak bile ağır bir yük. Kriz ortamı siyasete de sıçramış durumda. Ne yazık ki, her yeni güne bir skandal, bir yolsuzluk, bir torpil, bir kaos haberiyle uyanıyoruz. Ne yazık ki liyakatin, adaletin, demokrasinin olmadığı bu ülkede, her an yeni bir trajedinin mağdurlarıyız. DEVA Partisi olarak biz bu gidişata sessiz kalmadık. Çocuklar için, gençler için, kadınlar için, gelecek için umut için yola çıktık. Torpil yerine liyakat dedik. Zorbalık yerine adalet dedik. Otoriter yönetim yerine demokrasi dedik. Şimdi bu ideallerle, yerel seçimlerde de varız diyoruz" ifadelerine yer verdi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow