Sisi’yi ‘darbecilikle’ suçlayan Erdoğan Mısır’da: Ankara ve Kahire arasında yeni dönem

Ankara ve Kahire arasında yeni dönem

Feb 14, 2024 - 20:03
 0
Sisi’yi ‘darbecilikle’ suçlayan Erdoğan Mısır’da: Ankara ve Kahire arasında yeni dönem

Sisi’yi ‘darbecilikle’ suçlayan Erdoğan Mısır’da: Ankara ve Kahire arasında yeni dönem

Erdoğan, dünyada darbecilere karşı olduğunu söyleyenlerin Muhammed Mursi'yi darbe ile indiren Sisi'ye karşı bir tavır koymadığını tam aksine Sisi'yi kırmızı halılarla karşıladıklarını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce ülkesindeki idamlar yüzünden “insanlık suçu işlediği” ve Muhammed Mursi'yi düşürdüğü gerekçesiyle “darbecilikle” suçladığı Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin resmi davetlisi olarak Kahire’ye gitti.

Erdoğan ile Abdülfettah El Sisi arasındaki yapılacak görüşmeler Filistinlilere yardım sevkiyatı ve savaşın sona erdirilmesi için atılabilecek adımlara odaklanacak.

İkili ticaret hacminin artırılması ve Türkiye'nin Akdeniz'deki enerji kaynaklarına daha fazla erişimini sağlayacak deniz sınırlarının belirlenmesi konuları da gündemde ele alınacak konular arasında.

İlişkiler son dönemde neler yaşandı?

İki ülke ilişkilerinin 2013 yılında Mısır'da yapılan darbenin ardından kopma noktasına gelmesinden sonra Erdoğan ve Sisi, ilk kez Kasım 2022'de Katar’daki Dünya Kupası açılışında tokalaştı.

Erdoğan, geçen yıl eylül ayında G20 Liderler Zirvesi kapsamında bulunduğu Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelmişti.

Erdoğan, bu görüşmede, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine işaret ederek, ikili münasebetlerin hak ettiği seviyeye en kısa zamanda ulaşacağına olan inancını dile getirdi.

İkili ilişkiler 2013’te nasıl kopma noktasına geldi?

Arap Baharı olarak tanımlanan kitlesel halk olayları ve yüzde 52 halk oyuyla göreve gelen Muhammed Mursi’nin Sisi tarafından indirilmesinden sonra Erdoğan’dan gelen sert açıklamaların ardından ikili ilişkiler kopma noktasına geldi.

Arap Baharı olarak tanımlanan kitlesel halk olaylarının ardından Mısır yönetimi, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'yı, "Ankara'nın Kahire'nin iç işlerine karıştığı" gerekçesiyle 2013 yılında istenmeyen adam ilan etmişti.

Akabinde Türkiye de Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Selahaddin'i istenmeyen adam ilan ederek "tarihi sorumluluğun" Kahire'ye ait olduğunun altını çizmişti.

Erdoğan Batı ülkeleri Sisi’ye ‘kırmızı halı’ sermekle suçladı

Mısır'da yaşanan gelişmeleri ve idamları değerlendiren Erdoğan bir açıklamasında, "Abdülfettah Sisi göreve geldiğinden bu yana 42 kişiyi idam ettiler. Bu bir defa insanlık suçudur." dedi.

Erdoğan, dünyada darbecilere karşı olduğunu söyleyenlerin Muhammed Mursi'yi darbe ile indiren Sisi'ye karşı bir tavır koymadığını tam aksine Sisi'yi kırmızı halılarla karşıladıklarını söyledi.

Batılı ülkelere tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Muhammed Mursi yüzde 52 oyla, halkının oyuyla gelmişti, indirdiler, ondan sonra faturayı farklı bir şekilde kestiler. Sisi'nin darbeci olduğunu hep söyledim, gizlemedim. Batılı ülkeler maalesef darbecileri desteklemekte hala kararlılıkla yollarına devam ediyor. O mütereddit gözükmeleri falan uydurmaca." ifadelerini kullandı.

Mısır’dan Ankara’yı Müslüman Kardeşleri kucaklamakla suçladı

Mısır'da düzenlenen Avrupa Birliği-Arap Birliği Zirvesi ardından gerilimi tırmanan Türkiye-Mısır ilişkilerinde Kahire kanadından Ankara'ya sert yanıtlar geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Hafız Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Terörist Müslüman Kardeşleri kucaklamakla" suçladı.

Türkiye'deki tutuklu gazeteci ve siyasilerin çokluğunun da Türkiye Cumhurbaşkanı'nın inanılırlığına gölge düşürdüğünü ifade eden Hafız yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi hakkında konuşurken "kinini açıkça ortaya koyduğunu" söyledi ve "dahası terörist Müslüman Kardeşler grubunu kucaklamaya devam ediyor" ifadesini kullandı.

General Abdulfettah el Sisi liderliğindeki ordu, 3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na mensup Muhammed Mursi liderliğindeki sivil hükümeti devirerek yönetime el koymuştu.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow