Tacettin Bayır ve Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin CHP Aday Adaylığına Başvurdu

CHP Aday Adaylığına Başvurdu

Dec 6, 2023 - 00:33
 0
Tacettin Bayır ve Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin CHP Aday Adaylığına Başvurdu

Tacettin Bayır ve Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin CHP Aday Adaylığına Başvurdu

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İki eski CHP İzmir Milletvekili, Tacettin Bayır ve Musa Çam, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine yönelik İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı'na adaylık başvurusu yaptı. İkilinin adaylık başvurusu sonrasında CHP İl Başkanlığı'na gelerek ön seçim çağrısında bulundu.

 Aralık 2023 tarihinde saat 17.00'de sona eren aday adaylık başvuru süreci kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için birçok isim sahneye çıkmaya başladı. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Bornova Belediyesi eski Başkanı Olgun Atila, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe ve CHP önceki dönem İzmir Milletvekili Atila Sertel'den sonra, Tacettin Bayır ve Musa Çam da adaylık için yola çıkan isimler oldu.

Bayır ve Çam, CHP İl Başkanlığı'na birlikte gelerek adaylık dosyalarını teslim etti. Dosya tesliminin ardından yapılan açıklamada Bayır, yerel seçim öncesi aday belirleme sürecinde ön seçim yapılması durumunda aday olacağını ifade ederek, İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ön seçim yolunun açıldığı bilgisine ulaştıklarını belirtti. Bayır, ön seçim yapılması ve birlikte yarışma temennisinde bulundu.

Bayır, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bildiğiniz gibi; İzmir’de doğdum, büyüdüm. İzmir’in her bir caddesini, her bir mahallesini iyi bilirim. Tüm partili yoldaşlarım bilmeli ki; Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Örgütü yalnız değildir, sahipsiz değildir."

Bayır'ın ardından konuşan Musa Çam ise 2011-2018 yılları arasında 7 yıl milletvekilliği yaptığını ve partisinin emrinde bütün çabayı gösterdiğini ifade ederek, yerel seçim nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylığı başvurusu yaptığını belirtti. Çam, ön seçim yapılmasını talep ederek, demokrasilerde çözümün sandık olduğunu vurguladı.

Çam'ın konuşmasından bir bölüm şu şekilde: "Biz tekrar önümüzdeki günlerde partimizin İzmir’i de içine kapsayacak şekilde bir ön seçimle aday belirlemesini talep ediyoruz, istiyoruz, arzuluyoruz, bekliyoruz. Çünkü tüzüğümüzün 55’inci maddesi açıkça diyor ki; ‘Aday belirlemesi ön seçim, aday yoklaması, merkez yoklaması şeklinde gerçekleşir’."

İki eski milletvekilinin aday adaylık başvurusuyla birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık yarışı giderek kızışıyor. Yerel seçimlere yönelik aday belirleme sürecinde ön seçim veya genişletilmiş aday yoklaması beklentisi partililer arasında ön planda bulunuyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow