Tire’de ibre hangi partiyi işaret ediyor?

KİMLER ADAY ADAYI

Nov 20, 2023 - 00:08
 0
Tire’de ibre hangi partiyi işaret ediyor?

Tire’de ibre hangi partiyi işaret ediyor?

31 Mart 2024 yerel seçimler yaklaştıkça ilçe turlarımı ve siyasetin nabzını tutmaya devam ediyorum. Bu haftaki durağım "Şehri Muazzam Taht-ı Kadim Tire” oldu.


Tire, Tarihçi Pachmeres'in deyimi ile “Keşişler Yöresi”, Şerefeddin’in Zafernamesinde “Rum'un Meş-hur Kenti”, ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin (1611-1682) Seyahatnamesinde “Şehri Muazzam Tire” diyerek hayranlıklarını dile getirdikleri bir beldedir.


Anadolu Selçuklular ile başlayan 13.yy’da, Selçukluların uç beyliği Aydınoğulları Beyliğiyle süren Türk egemenliği, 1426 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile sürmüş. 1920’li yıllarda Osmanlı’nın yıkılması sürecinde işgalci Yunan güçlerine karşı verilen savaşlar ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile Tire’de Türk egemenliği aynı şekilde devam etti ve günümüze kadar geldi.

Millî Mücadele Döneminde Üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Galip Hoca ismiyle kurtuluş savaşında halkı örgütleme görevini yürüttüğü bir şehrin adıdır “Tire.” Yine Adnan Menderes’in köklerinin yüzde ellisi Tireli olduğunu biliyor musunuz? Hatta Ali Paşa'nın mezarı Tire'dedir. Bu gibi sebeplerle merhum Adnan Menderes, Tire'ye çok sefer gelip gitmiştir. Halasının oğlu Sadık Giz, Tire'de doğmuş Tire'de büyüğünü de bu ziyaretim sırasında öğrenmiş oldum.

KİMLER ADAY ADAYI

Neyse biz gelelim esas konumuza. İYİ Parti’den Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın parti değiştireceği AK Parti saflarına katılacağı ve 31 Mart 2024 seçimlerinde iktidar partisinden aday olacağı sıkça konuşulan bir konu. Sayın başkana ulaşamadığımız için bu konu hakkında görüşünü alamadık.
AK Parti’den aday adayı olarak bazı isimlerde ilçe de konuşuluyor. Daha önce milletvekili aday adayı olan Tireli iş adamı Emin Sefa Kayacan, bugünlerde emlakçılık işiyle uğraşan eski Belediye Başkanı Mehmet Sıtkı İçelli, Uzman Doktor Nail Hızlı AK Parti Belediye Başkan adaylığı için çok dillendiriliyor. MHP’den aday adayı olarak Uzman Veteriner Hekim Erhan Elibol’un ismi geçiyor. Ancak burada Cumhur İttifakı’nın MHP’den aday gösterirse seçimi kazanma şansının yüksek olduğu konuşuluyor.
Gelelim CHP’ye. Bir zamanlar kayyum olarak ilçe başkanı olarak görev yapan Şenol Şardoğan, Zeytinova’nın son belediye başkanı Ali Doğu, İlçe Başkanı Nejat Bozkurt, Tire ADD Başkanı Murat Özan CHP’nin belediye başkan adayı olmak için yola çıkacak isimler olarak konuşuluyor.

ROMAN GENÇLERE EL ATTI

Birçok sosyal sorumluluk projesine el atan ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programının sunucusu Müge Anlı, bu sefer Roman gençlere el attı. Müge Anlı ve Dostları ile Kızılay ile yepyeni bir projeye el attı. Bu yeni projenin ismi” Müge Anlı ve Dostları Sanat Okulu”. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özel destek verdiği projeye adeta destek yağıyor. Vatandaşların desteğiyle açılacak olan başta Roman çocukları olmak üzere sanatsal yetenekleri olan çocukların bu alanda eğitim almalarını sağlanacak. Sizlerde Roman çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmesine katkı da bulunmak istiyorsanız MÜGE yazıp 2868’e SMS göndererek 20 TL bağışta bulunulabiliyor.

YUNUS KARAKAYA / EGE TELGRAF

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow