Tuğba Danışmaz'dan Avrupa Şampiyonası'nda Tarihi Başarı

Türkiye rekorunu kırdı ve Paris Olimpiyatları kotasını elde etti.

Jun 11, 2024 - 00:40
 0
Tuğba Danışmaz'dan Avrupa Şampiyonası'nda Tarihi Başarı

Tuğba Danışmaz'dan Avrupa Şampiyonası'nda Tarihi Başarı

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Roma'da devam eden Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda milli atlet Tuğba Danışmaz, üç adım atlamada büyük bir başarıya imza attı. Danışmaz, 14.57 metre atlayarak Avrupa ikincisi olurken, Türkiye rekorunu kırdı ve Paris Olimpiyatları kotasını elde etti.

Tuğba Danışmaz, 2023 Avrupa Salonda altın madalya kazanmasının ardından 2024 Avrupa Açık’ta da gümüş madalya kazanan ilk isim olarak tarihe geçti. Roma Stadyumu’nda düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda elemelerde 14.27 metre atlayarak finale yükselen Danışmaz, finaldeki ikinci atlayışında 14.57 metre ile Avrupa ikinciliğini elde etti.

Bu başarılı atlayışıyla Danışmaz, kendisine ait olan 14.52 metre olan Türkiye rekorunu da geliştirdi. Milli atlet, bu atlayışıyla Paris Olimpiyatları kotasını da kazanarak büyük bir başarıya daha imza attı. Üç adım atlamada altın madalyayı 14.85 metre ile İspanyol Ana Peleteiro-Compaore, bronz madalyayı ise 14.43 metre ile Fransız Ilionis Guillaume kazandı.

Tuğba Danışmaz, İstanbul'da yapılan 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası finalinde de 14.31 metre atlayarak Türkiye rekoru kırmış ve altın madalya kazanmıştı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Tuğba Danışmaz’ın başarılarından övgüyle bahsederek, "Tuğba Danışmaz çok değerli ve başarılı bir sporcumuz. Çok başarılı bir yarışma çıkardı, rekor, madalya ve kota alarak hepimizi gururlandırdı. Sporcumuzu ve antrenörlerini kutluyor, ülkemiz adına teşekkür ediyorum," ifadelerini kullandı.

Tuğba Danışmaz, elde ettiği bu başarılarla Türkiye'yi gururlandırmaya devam ediyor. Paris Olimpiyatları yolunda emin adımlarla ilerleyen milli atlet, performansıyla göz dolduruyor ve gelecekte daha büyük başarılara imza atması bekleniyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow