Tunç Soyer’in Çok Özel Plancısı Çeşme’de İş Başında

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli'den açıklama bekliyoruz!

Jul 3, 2024 - 02:18
 0
Tunç Soyer’in Çok Özel Plancısı Çeşme’de İş Başında

Tunç Soyer’in Çok Özel Plancısı Çeşme’de İş Başında

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Çeşme’de, turistik tesis olarak planlanmış ancak konut olarak satılan Boyalık ve Ardıç'ta bulunan 11 site, deprem riskine karşı yenilenmek istemektedir. Yaklaşık 3000 daireyi barındıran bu sitelerde yaşayanlar, yeni imar planına göre en fazla iki kat emsal 0.30 oranında villa imarı ile inşaat yapabilecekler. Bu da mevcut yapının sadece yüzde 20'sine denk gelmektedir. Ancak, eski dokuya göre apartman imarı ile yenilenebilmeleri için belediyenin özel plancısı ve başkanın yeni gözdesi Onur Gülin'in ve belediye şirketi Çeştur'un müdürü Deniz'in devreye girdiği iddia ediliyor.

Boyalık Beach Otel'de, eski başkanın gözde inşaat mühendisi Çağlayan Bey ile birlikte, 11 site yöneticileriyle toplantılar düzenleyen belediye yetkililerinin, yöneticilerin "Belediye bu projenin neresinde?" sorusuna karşılık, "Biz buradayız, ne demeye çalışıyorsunuz?" şeklinde azarlayıcı bir tavır sergilediği öne sürülüyor.

Bu iddiaların doğru olmamasını diliyoruz. Daha dün göreve başlayan İstanbul'dan gelen başkan yardımcısının bu rantsal faaliyette yer alması şaşırtıcı. Bu cesareti nereden alıyor ve neden bu rantsal plan değişikliği işinde rol kapıyor? Ayrıca, daha önce belediyeyi bu konuda bilgilendirdik, ancak başkanın bu süreçten haberi olmadığı ve kesinlikle bu işe muhatap olmayacakları başkan asistanı tarafından tarafımıza iletilmiştir.

Deprem riski konusunda bu sitelerle ilgili bir çalışma yapılacaksa, belediye personelinin konunun dışında tutulması oldukça ilginçtir. Belediye bünyesinde üç şehir plancısı bulunmakta ve ayrıca imar komisyonu üyesi bir şehir plancısı meclis üyesi de mevcuttur.

Vatandaşın deprem risk ve korkusunu paraya çeviren özel plancı ve belediye üst bürokrat ilişkisinin, Belediye Başkanı Lal Denizli tarafından değerlendirilmesi ve gereğinin yapılması acilen zorunludur. Bu konunun takipçisi olacağız.

Çeşme ilçesinde imara aykırı, Sit Kurulu kararlarına aykırı, yıkımı bekleyen birçok yer varken, yeni planlama süreçlerinin yapılması oldukça dikkat çekicidir. Bu süreçte şeffaflığın ve kamu yararının ön planda tutulması gerektiğini vurguluyoruz.

www.yerelgundem.com

Kaynak:

Nivent Kurtuluş / Gaze-temiz.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow