Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov'un yerine Litvinenko atandı

Ukrayna'nın dış istihbarat teşkilatının başını getirdi

Mar 28, 2024 - 16:15
 0
Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov'un yerine Litvinenko atandı

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov'un yerine Litvinenko atandı

Zelenskiy, ülkenin en üst düzey güvenlik görevine Ukrayna'nın dış istihbarat teşkilatının başını getirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus güçlerinin cephe hattında kara saldırılarına devam ettiği bir dönemde ülkenin en üst düzey güvenlik görevinde değişikliğe gitti.

Zelenskiy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri olarak görev yapan Aleksiy Danilov'u görevden aldı ve salı günü geç saatlerde yaptığı bir video konuşmasında kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Zelenskiy görevden aldığı Danilov'un "başka bir alana atanacağını" söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Zelenskiy, Danilov'un yerine Ukrayna Dış İstihbarat Servisi Başkanı olarak görev yapan Aleksandr Litvinenko'yu getirdi.

Danilov, personel ve mühimmat sıkıntısı çeken yorgun Ukrayna birliklerinin bin kilometreyi aşan cephe hattı boyunca artan bir Rus baskısıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde görevden alındı.

Üst düzey yetkilileri içeren Ulusal Güvenlik Konseyi Zelenskiy'nin başkanlık ettiği bir politika koordinasyon organı olarak işlev görüyor. Danilov, Zelenskiy'nin başkan olmasından birkaç ay sonra, Ekim 2019'dan beri bu görevi yürütüyordu.

Görev değişikliği, Zelenskiy'nin Şubat ayında ülkenin baş askeri yetkilisi General Valeriy Zalujnıy'ı görevden alma ve yerine Albay General Aleksandr Sırski'yi getirme kararının ardından geldi. 

Zalujnıy ile Zelenskiy arasındaki gerilim, Ukrayna'nın çok konuşulan 2023 karşı taarruzunun hedeflerine ulaşamamasının ardından artmıştı. Zalujnıy bu ayın başlarında Ukrayna'nın Londra Büyükelçisi olarak atandı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow