Ukrayna'nın Deniz Stratejisi: Yeni Bir Dönem Başlıyor

Volodymyr Zelenskyy, Ukrayna Donanması

Jul 7, 2024 - 07:56
 0
Ukrayna'nın Deniz Stratejisi: Yeni Bir Dönem Başlıyor

Ukrayna'nın Deniz Stratejisi: Yeni Bir Dönem Başlıyor

ŞEHİTLER ÖLMEZ / UKRAINE

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkesinin denizcilik alanındaki yeni stratejisi olan Ukrayna Denizcilik Stratejisi üzerinde çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Bu strateji, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından yakında onaylanacak.

Değişen Güç Dengesi

Zelenskyy, savaşın Karadeniz bölgesindeki güç dengesini tamamen değiştirdiğini belirtti. Ukrayna’nın yeni teknolojik yetenekleri ve uluslararası ortaklarla kurduğu yeni ilişkiler doğrultusunda, Rus donanmasının bu sularda bir daha asla hakimiyet kuramayacağını vurguladı. "Ukrayna, her zaman denizcilik çıkarlarını, ulaşım yollarını ve müttefiklerinin ve ortaklarının çıkarlarını savunabilen bir ulus olarak kalacaktır," dedi.

Stratejinin Temel Noktaları

Yeni deniz stratejisinin temel noktaları şunlar olacak:

  • Ukrayna'nın denizcilik çıkarlarının korunması
  • Ulaşım yollarının güvenliğinin sağlanması
  • Müttefik ve ortak ülkelerin çıkarlarının savunulması
  • Ukrayna Donanması'nın ve savunma yapılarının güçlendirilmesi

Hava Savunma Güçlendirme Çalışmaları

Bu hafta, Ukrayna hava savunmasını önemli ölçüde güçlendirdiklerini belirten Zelenskyy, gelecek hafta da bu çabaların devam edeceğini söyledi. Hava savunma ve F16 koalisyonları çerçevesinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile ikili anlaşmalar kapsamında ortaklarıyla sürekli çalıştıklarını ifade etti. "Ukrayna ve ortaklarımızın güvenliği için gerekli olan sonuçları hazırlıyoruz," diye ekledi.

Teşekkür Mesajı

Volodymyr Zelenskyy, Ukrayna Donanması’na, tüm savunma ve güvenlik yapılarında görev alanlara ve hem devlet hem de özel sektörde Ukrayna’nın savunmasını güçlendirmek için çalışan herkese teşekkür etti.

Sonuç

Ukrayna, denizcilik stratejisiyle gelecekteki denizcilik çıkarlarını korumayı ve bölgedeki güç dengesini kendi lehine çevirmeyi hedefliyor. Volodymyr Zelenskyy'nin açıklamaları, Ukrayna’nın kararlılığını ve yeni teknolojik yetenekleri ile uluslararası işbirliklerinin önemini vurguluyor.

www.sehitlerolmez.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow