UTKU BAŞKAN'IN SORULARA GEÇ CEVAP VERMESİ TARTIŞMA YARATTI

Çiğli Belediyesinde neler oluyor?

Nov 30, 2023 - 19:51
 0
UTKU BAŞKAN'IN SORULARA GEÇ CEVAP VERMESİ TARTIŞMA YARATTI

UTKU BAŞKAN'IN SORULARA GEÇ CEVAP VERMESİ TARTIŞMA YARATTI

YEREL GÜNDEM / İZMİR

29 Kasım 2023 - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Çiğli ilçesindeki taşınmazla ilgili sorulara 15 ay sonra cevap vermesi, tartışmalara neden oldu. Gaze-temiz.com sitesi yazarı Nivent Kurtuluş'un haberine göre, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yapılan soru başvurularına verilen cevap, belediyenin uzun süre cevap vermemesi ve sürecin hala devam etmesiyle eleştirildi.

Ağustos ayının 8'inde sorulan soruların, 01.09.2022 tarihinde Çiğli Belediyesi'ne yönlendirildiği ancak cevap alınamadığı belirtildi. Bu durum üzerine 06.01.2023 tarihinde tekrar Çiğli Belediyesi'ne soruların yönlendirildiği ifade edilen haberde, 29.05.2023 tarihinde de bir başvuru daha yapıldığı kaydedildi.

En nihayetinde, Çiğli Belediye Başkanlığı'nın 14.11.2023 tarihli yazısının gönderildiği belirtilen haberde, gelen cevapta bahsi geçen yerde, "..., 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32 ve 42. maddelerince yasal işlemlerin başlatıldığı ve sürecin devam ettiği, ifade edilmektedir" denildi.

Haberde, bu sürecin neden bu kadar uzun sürdüğü ve 15 ay boyunca işlem tesis edilmediği sorularına yanıt arandığı, ancak cevapların yetersiz olduğu ifade edilirken, özellikle 5216 sayılı Kanunun gereklerini yerine getirilmemesine vurgu yapıldı.

Soru ve cevaplara geçmeden önce, haberde belirtilen soruların henüz cevapsız kaldığı ve bu durumun şeffaflık ilkesine aykırı olduğu vurgulandı. İzmir ili Çiğli ilçesi Büyük Çiğli Mahallesinde bulunan 21608 ada 1 parsel ile ilgili soruların hala yanıtsız bırakıldığı ve bu durumun haksız kazanca neden olup olmadığının belirsiz olduğu belirtildi.

Soru ve cevaplara geçildiğinde, şu ana kadar gelen cevapların soruları yanıtsız bıraktığı ve önemli konularda bilgi eksikliği olduğu ifade edildi. Sorular arasında, kafe faaliyetinin imar planına uygun olup olmadığı, inşaat ruhsatının tarihi ve içeriği, yapı kullanım belgesi, işyeri çalıştırma ruhsatı, havuzun imar planına uygunluğu, yapılan inşaatların uygunluğu ve yapı kullanım belgesi mevcudiyeti gibi konular bulunuyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow