Van'da Abdullah Zeydan kararına karşı yürüyüş: Yasağa rağmen binlerce kişi eyleme katıldı

Yasağa rağmen binlerce kişi eyleme katıldı

Apr 3, 2024 - 15:52
 0
Van'da Abdullah Zeydan kararına karşı yürüyüş: Yasağa rağmen binlerce kişi eyleme katıldı

Van'da Abdullah Zeydan kararına karşı yürüyüş: Yasağa rağmen binlerce kişi eyleme katıldı

Van'da 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen DEM Partil'i Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınması sonrası başlayan protestolar devam ediyor. Bugünkü gösteriye çok sayıda milletvekili ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Van'da 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen DEM Partil'i Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınması sonrası başlayan protestolar devam ediyor.

Van'da esnaf bugün de kepenk kapatırken, öfkeli kalabalık kentin birçok noktasında toplanarak yürüyüşe geçti. 

Sosyal medyada paylaşılan bilgilere göre en az yedi farklı noktada toplanan protestocular, yürüme eylemi gerçekleştiriyor. 

Yürüme eylemine DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve Milletvekili Leyla Zana dahil çok sayıda siyasetçi iştirak ediyor.

Ancak valiliğin eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis, göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Bu arada yasağa rağmen binlerce kişi, yürüyüşe katılıyor. 

Eylemciler, "Abdullah Zeydan onurumuzdur" sloganları atıyor. 

Mazbatanın seçimi kazanan Zeydan yerine AK Parti’li Abdulahat Arvas'a verilmesi, partisi tarafından 'irade gaspı' olarak tanımlanıyor. 

DEM Parti adayı Abdullah Zeydan 31 Mart seçimlerinde Van'da yüzde 55,48 oy oranıyla seçimleri ilk sırada tamamlarken AK Parti'nin adayı Abdulahat Arvas yüzde 27,15 ile ikinci sırada yer almıştı. 

Ayrıca DEM Parti, Büyükşehir dahil Van'daki 14 ilçenin tamamını kazanmıştı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow