Yeni Asır: Tunç Soyer, Yunanlılara çanını bile verdi

PAPOULİA İLE SAMİMİYDİ

Nov 23, 2023 - 04:06
 0
Yeni Asır: Tunç Soyer, Yunanlılara çanını bile verdi

Yunanlılara çanını bile verdi

Yeni  Asır gazetesi, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Tunç Soyer hakkında açılan "Çan soruşturması" öncesinde 7 Ekim 2022 tarihinde konuyu gündeme taşımış.

Bir başka yerel  haber sitesi  24 Aralık 2020 tarihinde "Tarihi kilise çanına ne oldu? diye sormuş.

Son dönemde yaptığı skandal açıklamalar ve uygulamalarıyla tüm Türkiye’den tepki çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da bulunan tarihi kilise çanını Yunan başkonsolosa verdiği iddia edildi. İddianın sahibi Cumhur Eriş, “Bu konu ilçede uzun zamandır konuşuluyor” derken, çanın belediye kayıtlarında olmadığı da ortaya çıktı

İzmir'in 100. kurtuluş yıldönümünün kutlandığı geçtiğimiz 9 Eylül'de işgalci Yunan'a tek kelime etmeyip Osmanlı'ya hakaretlerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'le ilgili ortaya atılan bir iddia ortalığı karıştırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde onun isteğiyle Mandalina Üreticileri Birliği'ni kuran ancak daha sonra Soyer'le arası açılan emekli elektronik mühendisi Cumhur Eriş, ilçede kayıp çan iddiasını gündeme getirdi.

'MAKAM ODASINA ALMIŞTI'

Konuyla ilgili bir paylaşım yapan Eriş, "Tunç Soyer'in Yunan hayranlığı eskidir" diyerek "Seferihisar'da yıkılan eski belediyenin arkasında küçük bir itfaiye birimi vardı. Burada asılı duran tarihi, büyük, gösterişli, şık bir kilise çanı vardı. Bu çan eski Yunan kilisesi haraberesinden kalan çandı. Eski belediye binası yıkılınca Tunç Soyer bu çanı makam odasının önünde bir cam küp fanusun içinde sergiliyordu" dedi.

Eriş, şöyle devam etti: "Ta ki bu çanın kendileri için değerini ve önemini Soyer'den daha iyi bilen Yunanistan İzmir Başkonsolosu hanım uzun zamandır peşinde olduğu bu önemli sembolü Tunç Soyer'den istedi. Soyer'in çanı bu hanıma verdiği belediye içinde ve Seferihisar'da uzun zamandır konuşuluyor" ifadelerini kullandı.

'CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİZ'

Eriş'in bu iddiasının geçtiğimiz günlerde Yeni Asır'da yer almasının ardından Temiz İzmir Derneği Başkanı Nivent Tümer Kurtuluş, Seferihisar Kaymakamlığı'na başvurarak bu çanın akıbetini sordu. Kaymakamlığa Belediye Başkanı İsmail Yetişkin adına resmi cevap gönderen Başkan Yardımcısı Nuriye Hepterlikçi ise, "Bahse konu kilise çanına ilişkin olarak, Belediyemiz demirbaş kayıtlarında herhangi bir belgeye rastlanılmamıştır" dedi.

PAPOULİA İLE SAMİMİYDİ

Soyer, çanı verdiği iddia edilen Argyro Papoulia ile oldukça samimiydi. Soyer, 2019'da Sığacık'ta düzenlenen Türk-Yunan Dostluk Gecesi'nde Papoulia ile birlikte sirtaki yapmıştı. Papoulia, İzmir'den 2020 yılında ayrıldı.

METİN BURMALI / YENİ ASIR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow