YILDIRIM-KARA: SAĞLIK BAKANLIĞI KAMUOYUNU AYDINLATMALIDIR

Bakan Fahrettin Koca'nın şu sorulara yanıt vermesi istendi:

Jan 20, 2024 - 03:25
 0
YILDIRIM-KARA: SAĞLIK BAKANLIĞI KAMUOYUNU AYDINLATMALIDIR

YILDIRIM-KARA: SAĞLIK BAKANLIĞI KAMUOYUNU AYDINLATMALIDIR

YEREL GÜNDEM / MERSİN

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında başladığı iddia edilen menenjit salgını hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan bilgi almak amacıyla bir soru önergesi verdi. Ankara'da yapılan açıklamada Yıldırım-Kara, Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyunu aydınlatması gerektiğini belirtti.

Soru önergesinin gerekçesinde işçilerin çalışma koşullarına vurgu yapan Yıldırım Kara, medyada yer alan haberlere göre, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler arasında menenjit salgını başladığı iddiasının olduğunu ifade etti. Bu iddiaların Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır tarafından doğrulandığını belirten Yıldırım Kara, söz konusu hastalığın yoğun temasla yayıldığını ve barınma koşullarının önemli olduğunu dile getirdi.

Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki çalışma koşulları, yüksek çalışma temposu, beslenme yetersizliği ve hastalığın ölüm oranlarına etkileri hakkında açıklamalarda bulunan Yıldırım Kara, salgının ciddi boyutlarda yayıldığı ve şirket tarafından maske dağıtımı yapıldığı iddialarına da değindi. Ayrıca, Silifke Devlet Hastanesi'nde maske ve koruyucu ekipmanların zorunlu hale getirildiği bilgisine de yer verdi.

Önergede, Sağlık Bakanlığı'nın henüz konuyla ilgili açıklama yapmadığına dikkat çekilerek, Bakan Fahrettin Koca'nın şu sorulara yanıt vermesi istendi:

  1. Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer yetkili kurumlar Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler arasında herhangi bir menenjit vakasına rastlamış mıdır?
  2. Eğer menenjit salgınına dair vakalar tespit edildiyse, salgın hangi boyuttadır ve toplamda kaç vaka mevcuttur?
  3. Salgın başlangıcından 10 gün öncesine dair geriye dönük bir araştırma yapılmış mıdır?
  4. Silifke Devlet Hastanesi'nde vakalara ilişkin maske ve salgına karşı koruyucu ekipman desteği zorunluluğu getirilmiş midir?
  5. Salgına ilişkin olarak şirket ile iletişime geçilmiş ve önlem alınması için adımlar atılmış mıdır?
  6. Şirket içerisindeki iş sağlığı ve güvenliği uzmanları herhangi bir taramada bulunmuş ve Bakanlığın yetkili kurumlarını bilgilendirmiş midir?
  7. Şu ana kadar salgına bağlı kaç ölüm tespit edilmiştir?
  8. Salgının önlenmesi amacıyla hangi önlemlerin alınması planlanmaktadır?

Nermin Yıldırım Kara, Akkuyu Nükleer Santrali'nde daha önce yaşanan sorunları hatırlatarak, tesisin dokunulmaz bir bölgeymiş gibi davranıldığını ve yetkililerden açıklama beklediklerini ifade etti. Ayrıca, işçilerin haklarını ve sağlıklarını savunmanın öncelikli bir görev olduğunu vurguladı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow