Zelenski: “Türkiye’nin arabulucu olması bizim için yeterli değil”

Zelenski Türkiye'nin başka çıkarları ve Rusya ile güçlü ilişkileri var

Apr 7, 2024 - 16:10
 0
Zelenski: “Türkiye’nin arabulucu olması bizim için yeterli değil”

Zelenski: “Türkiye’nin arabulucu olması bizim için yeterli değil”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesine verdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade etti ancak “Türkiye'nin arabulucu olması bizim için yeterli değil" dedi.

Cernihov bölgesine yaptığı ziyaret sırasında kaydedilen televizyon röportajında Zelenski, İsviçre ile 100’e yakın ülkenin katılacağı bir barış zirvesi yapmayı planladıklarını söyledi.

İsviçre Cumhurbaşkanı ile tarihe karar verip, dünya liderlerine en kısa zamanda davetiye göndereceklerini dile getiren Zelenski, zirvenin Rusya’yı barışa zorlaması gerektiğini kaydetti.

Zelenski’ye röportajda Türkiye’nin rolü de soruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteği ve arabuluculuk arzusu için minnettar olduğunu belirtse de, Zelenski Türkiye'nin başka çıkarları ve Rusya ile güçlü ilişkileri olduğunu kaydetti.

“Türkiye'nin arabulucu olması bizim için yeterli değil" diyen Ukrayna Cumhurbaşkanı, "Arabuluculuk misyonunu kuşkusuz yerine getirebilecek ancak arabuluculuk yapamayacak liderler, ülkeler arasında yer alacaklar" diye ekledi.

Zelenski, Rusya, Avrupa ve diğer ülkelerle olan tarihi ve güncel ilişkiler dikkate alındığında, çok sayıda ülkeyi kapsayacak bir zirvenin formatının çok karmaşık olacağını söyledi.

Devam eden savaşta taraf olan Rusya, böyle bir zirvenin kendisi katılmadığı sürece anlamsız olacağını söylüyor. Kiev daha önce de bir dünya barış zirvesi önerisinde bulunmuş ancak Rusya'nın davet edilmeyeceğini bildirmişti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana devam ediyor.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow