Zelenskiy 4 yeni üst düzey komutan atadı

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerde büyük değişim

Feb 12, 2024 - 18:25
 0
Zelenskiy 4 yeni üst düzey komutan atadı

Zelenskiy 4 yeni üst düzey komutan atadı

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy orduda düzenlemelere devam ediyor. Zelenskiy Kara Kuvvetleri, Bölgesel Savunma Kuvvetleri, Birleşik Kuvvetler ve Hava Saldırı Kuvvetleri komutanları da dahil olmak üzere dört üst düzey askeri atamayı duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy askeri alanda yeni atamalarını açıkladı.

Alınan yeni karar göre Kara Kuvvetlerinin yeni komutanı, Şubat 2023'ten bu yana Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Korgeneral Oleksandr Pavliuk oldu. Pavliuk, 2022 yılında Kiev Bölgesi Askeri İdaresi'nin başkanıydı. Pavliuk, 8 Şubat'ta Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutanlığına atanan Oleksandr Syrskyi'nin yerini aldı.

The Kyiv Independent'ta yer alan habere göre, Bölgesel Savunma güçlerinin yeni komutanı Odessa dışındaki Ulusal Muhafızların güney komutanlığına başkanlık eden Tümgeneral Ihor Plahuta oldu.

Öte yandan Zelenskiy, eski Hava Saldırısı Komutanı Maksym Myrhorodskyi ve eski Kombine Kuvvetler Komutanı Serhii Naiev'i görevden aldı.

Atamalar, Zelenskiy'nin Ukrayna'nın en üst düzey askeri komutanı Valerii Zaluzhnyi'nin görevden alınmasını da içeren, uzun zamandır beklenen Ukrayna askeri komutanlığı değişikliğinin bir parçası olarak belirtildi.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow