Zelenskiy, görevden aldığı Genelkurmay Başkanı’na ‘ulusal kahraman’ payesi verdi

Zelenskiy - Zalujnıy gerginliği

Feb 9, 2024 - 22:05
 0
Zelenskiy, görevden aldığı Genelkurmay Başkanı’na ‘ulusal kahraman’ payesi verdi

Zelenskiy, görevden aldığı Genelkurmay Başkanı’na ‘ulusal kahraman’ payesi verdi

Son anketlere göre Ukrayna halkının Genel Kurmay Başkanı Zalujnıy’e olan güveni Devlet Başkanı Zelenskiy’den daha fazla.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün görevden aldığı Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'ı “ulusal kahraman” payesiyle ödüllendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı resmi sitesinde yayımlanan kararnameyle, bu duyuru kamuoyuna açıklandı.

Zalujniy'in yerine Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı 58 yaşındaki Aleksandr Sırskiy'i atanmıştı.

Reuters, Ukrayna'nın en yüksek devlet payesi verilmesi kararıyla, Zelenskiy ekibinin, silahlı kuvvetler komutanlığından uzaklaştırdıktan sonra Zalujnıy'e saygı ve vefa örneği vermek isteği yorumunu yaptı.

Son anketlere göre Ukrayna halkının Zalujnıy’e olan güveni Zelenskiy’den daha fazla.

Şu ana kadar Zalujnıy’ın görevden alınmasına yönelik halkın tepkisine yönelik bir araştırma sonucu yayımlanmadı.

Sosyal medyada karara tepkiler

Bununla birlikte çok sayıda Ukrayna vatandaşı bu kararı sorgulayan paylaşımlar yaptı.

Zalujniy'in yerine Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanan 58 yaşındaki General Sırskiy 2013'ten beri Ukrayna ordusunun NATO standartlarını benimsemesi için çalışıyor.

Görev değişimini sosyal medya hesabından duyuran Zelenskiy "General Valeriy Zalujnıy ile görüştüm. Ukrayna'yı savunduğu iki yıl için kendisine teşekkür ettim." diye yazdı.

Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat 2021'de tam teşekküllü işgalinin ikinci yıldönümüne yaklaşılırken gelen görev değişikliği için "Böyle bir yenilenmenin tam zamanı" diyen Zelenskiy, General Zalujnıy'a ekibin bir parçası olarak kalmasını önerdiğini de belirtti.

Zalujnıy da soyal medyadan yaptığı paylaşımda istifa ettiğini açıklamadı ancak "herkesin değişmesi ve yeni gerçeklere uyum sağlaması gerektiğini" kabul ettiğini ve savaşta "yaklaşımların ve stratejinin değiştirilmesi gerektiği" konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Ukrayna ordusunu NATO çizgisinde modernize etmesiyle tanınan Zalujnıy, Rusya'nın geniş çaplı işgalinden yedi ay önce göreve başlamıştı.

Zelenskiy - Zalujnıy gerginliği

Zelenskiy ve Zalujnıy arasındaki gerginlik, büyük beklenti uyandıran karşı saldırının Rusya'nın derin savunmasını delme hedefine ulaşamamasının ardından ortaya çıktı.

Zalujnıy'ın gidebileceğine dair söylentiler ocak ayı sonundan bu yana gündemde konuşuluyordu.

Bazı analistler, komutasındaki askerler ve yabancı askeri yetkililer tarafından büyük saygı gören Zalujnıy'ın görevden ayrılmasının istenmeyen bir kargaşaya yol açabileceği, Ukrayna ordusu ile siyasetçilerin arasını açabileceği ve Kiev'in Batılı müttefikleri arasında belirsizliği körükleyebileceği uyarısında bulunuyor.

Ukrayna, geçen yıl yaz aylarında başarısızlıkla sonuçlanan karşı saldırısından bu yana mühimmat ve personel konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Kış boyunca bin 500 kilometrelik cephe hattı boyunca pozisyonlarda çok az değişiklik yaşanırken, Rus güçler belirli noktalarda saldırılarını sürdürdü.

Batı'dan beklenen silah tedariğinde eksiklikle karşı karşıya kalan Ukrayna savunmasını güçlendirmeye, Moskova ise ordusuna daha fazla güç kazandırmak için ekonomisini savaşa hazır hale getirmeye odaklandı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow