AB, Aleksey Navalny'nin ölümü nedeniyle 30 Rus'a yaptırım uygulayacak

Kremlin muhalifi Navalny

Mar 19, 2024 - 19:16
 0
AB, Aleksey Navalny'nin ölümü nedeniyle 30 Rus'a yaptırım uygulayacak

AB, Aleksey Navalny'nin ölümü nedeniyle 30 Rus'a yaptırım uygulayacak

Yaptırımlar arasında seyahat yasakları ve Navalny'ye yapılan muameleden sorumlu cezaevi yetkililerinin mal varlıklarının dondurulması da yer alacak.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell AB üyesi ülkelerin Kremlin'in önde gelen muhalifi Alekey Navalny'nin ölümü nedeniyle 30 Rus yetkiliye yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Borrell AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Alexey Navalny'nin öldürülmesinden sorumlu olanlara yaptırım uygulanması konusunda mutabık kaldık." dedi.

Navalny'nin ölümünden sorumlu olanlara yaptırım uygulanması yönündeki anlaşma, Rusya lideri Vladimir Putin'in seçimlerde altı yıllık yeni bir dönem için seçilmesinin ardından geldi.

Rusya'nın en önde gelen muhalif lideri Navalny, şubat ayında ağır koşullarda tutulduğu Kuzey Kutbu'ndaki bir hapishanede hayatını kaybetmişti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre AB de, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin yaptırım kararlarını takiben, Navalny'nin maruz kaldığı muameleden sorumlu cezaevi yetkililerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması konusunda adım atacak.

AB tarafından yaptırım uygulananların isimlerinin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Kremlin muhalifi Navalny

Navalny, 2011-2012 yıllarında Rusya'da düzenlenen demokrasi yanlısı kitlesel protestolar sırasında öne çıktı.

Kremlin muhalifi, bir yolsuzluk mahkumiyeti nedeniyle 2018 başkanlık seçiminde aday olmaktan men edildi, ABD ve AB mahkumiyeti siyasi motivasyonlu olarak eleştirdi.

Navalny, Ağustos 2020'de Sibirya'nın Tomsk kentinde aktivistlerle buluştuktan sonra Moskova'ya giderken uçakta hastalandı. 

Geçmişteki yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezasının ardından birçok kez farklı cezalardan mahkum edilen Navalny,  Ağustos 2023'te aşırılık yanlısı topluluk oluşturmaktan dolayı 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve ve Kuzey Kutbu'ndaki uzak bir hapishaneye nakledildi.

Navalny, sosyal medya hesabından 14 Şubat'ta yaptığı son paylaşımda, yeni cezaevine geldiğinden beri dördüncü kez 15 gün ceza hücresinde kalmaya mahkum edildiğini bildirmişti.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow