AB, artık Ukrayna'ya düzenli fon aktarabilecek

4 yıl boyunca düzenli ödemeler yapılmasını öngörüyor.

May 14, 2024 - 22:27
 0
AB, artık Ukrayna'ya düzenli fon aktarabilecek

AB, artık Ukrayna'ya düzenli fon aktarabilecek

AB, Ukrayna'ya yönelik "Ukrayna Planı" adı verilen bir destek programını onayladı. Bu plan, Ukrayna'nın savaş sonrası toparlanması, yeniden inşası ve modernizasyonu ile AB'ye katılım sürecinde gerçekleştirmeyi planladığı reformlar için gelecek 4 yıl boyunca düzenli ödemeler yapılmasını öngörüyor.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Ukrayna'ya yönelik destek planını onayladı. "Ukrayna Planı" olarak bilinen bu düzenleme, Ukrayna'ya 4 yıl boyunca "Ukrayna Aracı" adı verilen bir fondan düzenli fon aktarılmasını içeriyor.

Konsey'den yapılan açıklamaya göre, Ukrayna'nın belirlenen koşulları yerine getirdiği ve "düzenli ödemelerin artık başlayabileceği" ifade edildi. AB Komisyonu, bu karar sonrasında Ukrayna'ya 1 milyar 890 milyon euroya kadar ön finansman sağlayabilecek. Kalan miktar ise Ukrayna'nın taahhüt ettiği koşulların uygulanmasına bağlı olacak.

Yeni fonun kabul edilmesi çetin tartışmaların ardından gerçekleşti. AB Komisyonu, Ukrayna'ya gelecek 4 yılda kesintisiz destek sağlamak için 2024-2027 bütçesine 50 milyar euroluk fonun dahil edilmesini istemişti. Ancak Macaristan bu konuda çeşitli gerekçelerle karşı çıkmıştı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Aralık 2023'teki AB Liderler Zirvesi'nde bu kararı veto etmişti.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow