AB Parlamentosu Türkiye Raportörü Amor Kavala'yı Ziyaret Etti

Yeni Bir Dönemin İşareti Olmasını Umut Ediyorum

Dec 7, 2023 - 02:21
 0
AB Parlamentosu Türkiye Raportörü Amor Kavala'yı Ziyaret Etti

AB Parlamentosu Türkiye Raportörü Amor Kavala'yı Ziyaret Etti: Yeni Bir Dönemin İşareti Olmasını Umut Ediyorum

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala'yı ziyaret etti. Ziyaret, Kavala'nın bir Avrupa Parlamentosu üyesi tarafından ilk kez ziyaret edilmesine izin verilmesiyle gerçekleşti. Amor, ziyaret sonrasında Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarına teşekkür ederek, "Bu iş birliğinin, AB'nin son dönemde Türkiye'ye ilişkin Ortak Tebliği bağlamında ilişkilerde yeni bir dönemin işareti olmasını umuyorum" dedi. Ayrıca, Amor Türkiye'ye uluslararası yükümlülüklere uyma çağrısında bulundu.

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbete mahkum edilen insan hakları aktivisti ve iş insanı Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı gereği serbest bırakılmamasının ardından, Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, Kavala'yı Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti. Ziyaret, Türk Hükümeti'nin izin vermesiyle gerçekleşti.

Amor, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, "Türk Hükümeti'nin ziyarete izin verme kararı, doğru yönde atılmış, önemli bir adımdır. Umarım bu açıklık, Komisyon ve Yüksek Temsilci Başkan Yardımcısı'nın son dönemdeki ortak tebliği bağlamında da AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığının ve ülkede hukukun üstünlüğü ve temel haklar bağlamında daha fazla adım atılacağının bir işaretidir" dedi.

Amor, Osman Kavala ile yapılan ziyaretin sonrasında sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, "Az önce Osman Kavala ile Silivri cezaevinde tanıştım. Ne kadar dikkat çekici bir insan... Bu toplantıyı kolaylaştırdıkları için Adalet ve Dışişleri Bakanlığı'na teşekkür etmek istiyorum. Bu iş birliğinin, AB'nin son dönemde Türkiye'ye ilişkin Ortak Tebliği bağlamında ilişkilerde yeni bir dönemin işareti olmasını umuyorum" ifadelerini kullandı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow