ABD Savunma Bakanı’dan İsrail'e Gazze'deki sivilleri koruma çabalarını arttırma çağrısı

İsrail’den İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne tepki

Dec 19, 2023 - 01:37
 0
ABD Savunma Bakanı’dan İsrail'e Gazze'deki sivilleri koruma çabalarını arttırma çağrısı

ABD Savunma Bakanı’dan İsrail'e Gazze'deki sivilleri koruma çabalarını arttırma çağrısı

İsrail'i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Washington'un İsrail'e verdiği desteğin ”sarsılmaz” olduğunu söyledi, ancak müttefikini, Gazze'de Hamas'a karşı verdiği savaşında sivilleri korumak için daha fazla çaba sarfetmesi gerektiği konusunda uyardı.

Bakan Austin, “fanatik bir terör grubu” olarak nitelediği Hamas'ın Gazze'den İsrail'e bir daha asla saldırı düzenlememesi gerektiğini dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı, ziyaretini Filistinli sivillerin İsrail bombardımanı ile giderek artan açlık ve yoksulluk krizine maruz kalması nedeniyle, ülkelerin ve uluslararası kuruluşların kaygılarının arttığı bir dönemde yaptı.

Gazze'deki sağlık yetkililerinin Pazartesi günkü açıklamasına göre İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler'in sayısı 19 bin 500’e yaklaştı; yaralıların sayısıysa 52 bini geçti.

Tel Aviv'de basın toplantısı düzenleyen Lloyd Austin, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile savaş alanında sıkışıp kalan sivillere verilen zararın nasıl azaltılabileceğini görüştüklerini söyledi. İki bakan ayrıca büyük çatışmalardan daha düşük yoğunluklu bir çatışmaya geçiş hakkında konuştu.

Her askeri kampanyada aşamalar olacağını söyleyen Austin, “Çatışmalar sırasında sivillerin korunması ve Gazze'ye insani yardım akışının arttırılması çağrılarına devam edeceğiz” dedi.

İsrail'e silah ve diplomasi desteği veren ABD, son günlerde Netanyahu hükümetine yönelik söylemlerini sertleştirdi. Başkan Joe Biden da geçen haftaki açıklamasında, “fark gözetmeksizin, rastgele” düzenlediği bombardımanlar nedeniyle İsrail'in uluslararası desteği yitirme riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getirmişti.

Ancak Austin, Pazartesi günü yaptığı açıklamada İsrail'e güvence vererek “Amerika'nın İsrail'in güvenliğine verdiği destek sarsılmaz niteliktedir. İsrail yalnız değildir” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Gallant da İsrail'in kademeli olarak Gazze'deki operasyonlarının bir sonraki aşamasına geçeceğini, evlerini terk edenlerin Gazze Şeridi'nin kuzeyine dönebileceğini söyledi.

Austin ayrıca İsrail-Filistin meselesine yönelik iki devletli çözüm önerisini yineledi ve hem İsrail hem de Filistinliler'in “umut ufkunu hakettiklerini” dile getirdi.

İsrail’den İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne tepki

Öte yandan, İnsan Hakları İzleme Örgütü İsrail kuvvetlerini su, gıda ve yakıt tedarikini kasten engellemek, tarım arazilerini tahrip etmek ve sivilleri, hayatta kalmaları için muhtaç oldukları temel ihtiyaçlardan mahrum bırakmakla suçladı.

Örgütten Pazartesi günü yapılan açıklamada, “İsrail hükümeti sivilleri aç bırakmayı, işgal altındaki Gazze'de bir savaş yöntemi olarak kullanıyor. Dünya liderleri bu korkunç savaş suçuna karşı koymalı” denildi.

İsrail ise “antisemitik ve İsrail karıştı” olarak nitelediği İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Hamas'ın 7 Ekim'deki baskını karşısından “sustuğunu”, bu nedenle İsrail'i eleştirmek için "ahlaki hakkı" olmadığını kaydetti.

İsrail hükümet sözcüsü Tal Heinrich, Gazze Şeridi'ne girmesine izin verilen gıda ve su miktarı üzerinde hiçbir kısıtlama yapılmadığını söyledi.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow