Adana'da Demirspor gündemden düşmüyor!

BİR PUANI KÜÇÜMSEMİYORUM AMA

Nov 13, 2023 - 13:32
 0
Adana'da Demirspor gündemden düşmüyor!

BİR PUANI KÜÇÜMSEMİYORUM AMA

RAMAZAN ÇAKIR YAZDI

Demirspor, bireysel yeteneklerini takım oyununa çok fazla yansıtamayan Sivas takımıyla berabere kalmasını, “kazanamıyorsun da kaybetme” söylemiyle değerlendirdiğimde, kazanılmış bir puan diye düşünüyorum.

Gelelim maça;

Bazen, teknik adamların ne düşündüklerini bilemesen de, onları anlayabilmek için kafa yormak lazım. Tam da bu noktada Kluivert hocanın, haftalardır iyi oynayan, Konya maçında da bunları tescilleyen Gravillon-Semih ikilisini bozup, Gravillon yerine Samet’i tercih etmesini “kafa yorarak” sonuca bağlamaya çalıştım. Şöyle ki; Samet’i oynaması, tandemde alternatif oyuncu yaratma çabası mı? Yoksa çok formda olduğu için mi? Bunları anlayamadım doğrusu. Samet-Semih ikilisi, özellikle de maçın ilk yarısında çok uyumsuz oynadılar. Bu durum, Semih’e daha fazla olumsuz yansıdı. Yediğimiz goldeki yer tutuşunu, dalgınlığını biraz buna bağladım.

Kanatsız Oynayan Takım;

Sadece tandemin uyumsuzluğu yoktu gözüme çarpan. kanatlardaki Zeneli’de, Yusuf Erdoğan’daçok yetersiz kaldılar. Tüm bunlara bir sebepte Nani’nin sakatlığı, Akintola’nın formsuzluğudur. Her iki takımda daha fazla sol kanatlarını kullanarak sonuca gitmeyi deneseler de, Sivas’ın sol yanı biraz daha ağır bastı. Buna neden de; özellikle Uğur Çiftçi’nin öne çıkışlarındaBarrow’a destek vermesine, Yusuf Erdoğan’ın kayıtsız kalması, İsmail Çokçalış’ı zaman zaman çok zor durumlara düşürdü. Bunun yanında, birlikte oynamadıklarından mı bilmem ama Rodrigues ve Zeneli ikilisinden daha fazla uyumlu olmalarını beklerdim. Ne iyi bir bindirme,ne de birbirlerinin kademelerine girme anlayışını yeterli bulmadım.

Sahanın Yıldızı; “Ertaç Özbir”

Yediği golün öncesindeki Koita’nın sert vuruşunu kurtarması, yerden kalkamadan daha ikinci şutu görmesinde yapacağı hiçbir şey yoktu. Defansta arkadaşları, yardım etmekten öte, sadece onu seyrettiler. Kurtardığı altı-yedi pozisyonla maçın en önemli oyuncusu, yıldızıydı. Performansını tebrik ediyorum.

Oyuncu Değişiklikleri ve Tercihleri;

Özelliklede, İkinci yarıya Balotelli ve Dorukhan’la başlamasının, Demirspor’a oyunsal anlamda canlılık getireceğini düşünmüştüm. Balotelli’yi, Niang ile değişmeli yine sol kanatta oynamasını makul, Dorukhan’ı sağ beke devşirmesini biraz ilginç buldum. Bizim sağ tarafımızdan, Dorukhan’ın üzerinden çok pozisyon üretti Sivas takımı. Allah’tan Ertaç’ın büyük başarısı, farklı bir mağlubiyeti önledi.

Hocaya bir eleştirimde, Yusuf Erdoğan’ı daha fazla sahada tutup, Yusuf Sarı’yıda kulübede oturtmasına. Maçın ilk yarı performansına göre, sahadan kimin çıkması gerekiyor derseniz, bana göre kesin Yusuf Erdoğan’dı derim.

Hakem ve Uzatma;

Maçın sonucuna etki edecek kararlar vermese de, maçın süresi çok garibime gitti. Herhalde 10 oyuncu değişmiştir. Üstelik sakatlıktan dolayı maçın durması var. Hakem ise toplam 4 dakika maçı uzattı. Bu hakemleri anlamak gerçekten zorlaştı. Bu işlerin bir standardı kalmadı maalesef.

Oyuncu Performanslar;

Ertaç; maçın yıldızı,

İsmail; oyununu geliştirmesi lazım,

Semih; yenilen golde hatalıydı,

Samet; daha fazla ve basit oynaması lazım.

Rodrigues; önündeki Zeneli ile uyumsuzdu,

Stambouli; İyi oynadı. Golü güzeldi.

Ndiaye; eski günlerine dönme çabası vardı

Yusuf E.; daha fazla etki yaratmalı,

Belhanda; ilk yarı iyi, ikinci yarı pas tercihleri sıkıntılıydı,

Zeneli; adam geçmeden de topu arkadaşlarıyla buluşturmayı denemeli.

Niang; bugün çok fazla etkili olamadı.

Son Söz;

Topla daha çok oynayan Demirspor, daha çok pas yapan yine Demirspor, isabetli pas yapan yine Demirspor. Tüm bunlara baktığımızda, istatistiklerin pozitif oyuna ve sonuca yansımamış olmasıdır. Alanya karşısından önemli bir üç puan alan Sivas takımından alınan bir puanı da önemsemek lazım. Demirspor’u tebrik ediyorum.

https://www.cukurovapress.com/yazar/ramazan-cakir/bir-puani-kucumsemiyorum-ama-1179-kose-yazisi

RAMAZAN ÇAKIR / ÇUKUROVA PRES

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow