Adobe: Yapay zeka insanların yerini almayacak ama yapay zekayı kullananlar kullanmayanların yerini alabilir

Adım adım pratik yapın ve entegre edin

Jun 19, 2024 - 18:19
 0
Adobe: Yapay zeka insanların yerini almayacak ama yapay zekayı kullananlar kullanmayanların yerini alabilir

Adobe: Yapay zeka insanların yerini almayacak ama yapay zekayı kullananlar kullanmayanların yerini alabilir

Yapay zekanın yaratıcı işlerde çalışma şeklini nasıl değiştireceğini mi merak ediyorsunuz? Adobe'den Eric Hall, bireysel görevlerden dönüştürücü üretime kadar, pazarlamacıların yapay zekanın patlayan potansiyelinden nasıl yararlanabileceğini açıklıyor.

"Yapay zeka insanların yerini almayacak ancak yapay zekayı kullanan insanlar, yapay zekayı kullanmayanların yerini alabilir."

Bu, yıl Cannes Lions Yaratıcılık Festivali'nde Adobe'nin Dijital Deneyim İşinden Sorumlu Pazarlama Müdürü Eric Hall'un yaptığı sert bir uyarıydı.

Yapay zekanın yaratıcılığın ön planda olduğu sektörler üzerindeki etkisi hızla artıyor ancak kesin etkisi hala bilinmiyor. Birçok lider, dönüşümsel etki ve geleceğe hazır işletmeler yaratmak için yapay zekayı hem çalışan hem de daha geniş işletme düzeylerinde anlamaya ve entegre etmeye çalışıyor.

Bu durum, Adobe tarafından dünya çapında 8.000 pazarlamacı ve yöneticiyle yapay zeka üzerine yapılan son araştırmayla da kanıtlandı. Bulgular, yüzde 90'ın yapay zekanın pazarlama ve kreatif işlevleri dönüştüreceği konusunda hemfikir olduğunu ancak yalnızca yüzde 24'ünün daha geniş iş hedefleriyle uyumlu bir yapay zeka yol haritası geliştirdiğini gösterdi.

Euronews Next'e konuşan Hall, pazarlama ekipleri için geçişin nasıl gerçekleşebileceğine dair ipuçlarını paylaştı. Hangi beceri setlerine ihtiyaç var, hangi roller değişecek ve teknoloji departmanlar arası ekiplerin birlikte çalışma şeklini nasıl değiştirecek?

Bir numaralı ipucu? Deneyerek başlayın ve proaktif olun.

Adım adım pratik yapın ve entegre edin

Yeni bir beceri geliştirmek gibi, yapay zekayı iş akışlarına entegre etmek de günlük bir uygulama oluşturmakla başlıyor. İster sosyal metin etkileşimleri oluşturmak ister müşteri araştırmalarını incelemek olsun, yapay zeka hızlı kazanımlar ve verimlilikler yaratabilir.

Pazarlamacıların geliştirmesi gereken temel beceriler olan ipuçları ve sorularla denemeler yapmanın önemini vurgulayan Hall, "Yeteneklere, beceri setlerine aşina olmak, bir soruyu nasıl etkili bir şekilde yazacağınız - bunlar şimdi öğrenebileceğiniz şeyler. Çoğumuz bilgi istemi mühendisliği becerilerimizde nasıl oldukça güçlü olacağımızı öğreniyor olmalıyız," dedi.

Bir sonraki adım, tamamen yeni süreçlere ihtiyaç duymadan benimsemenin önündeki engelleri kaldıracak mevcut çalışma araçlarında yapay zeka ile entegre özelliklerin denenmesini içeriyor. Örneğin Adobe'nin FireFly paketi, yapay zekayı pazarlamacıların zaten aşina olduğu düzenleme ve üretim araçlarına dahil ediyor.

Yaratıcı ekipler şimdiden bunun meyvelerini toplamaya başladı. Hall, yapay zekanın prototip çeşitliliğini artırdığını, pazara çıkış sürelerini kısalttığını ve müşteriyle bağlantıyı geliştirdiğini söylüyor.

Yapay zeka, pazarlama iş gücünü büyütecek

Yapay zeka yalnızca müşteriye yönelik faaliyetler ve roller için faydalı değil, aynı zamanda şirket içi siloları ortadan kaldırmada ve çapraz işlevli ekipler arasında işbirliğini teşvik etmede de önemli bir rol oynuyor. Bu, yalnızca zamandan tasarruf etmeyi değil, aynı zamanda yaratıcı düşünce ve ürün isteyen işlerde çalışanların daha değerli ve yenilikçi görevlere odaklanmalarını sağlıyor.

Hall, bu faydaların pazarlama ekiplerini ileriye taşıyacağını ve işletmenin genel büyüme stratejisinin daha büyük bir parçası haline gelmelerini sağlayacağını öne sürüyor.

"Bence pazarlama ekiplerinin küçülmesi pek olası değil. Bence pazarlama şirketler için daha büyük bir büyüme motoru haline gelebileceğinden daha da büyüyecekler," diyor.

Kreatifler için yeni olanaklar çağı

Yapay zeka, inkar edilemez bir şekilde yeni bir yaratıcı olasılıklar çağını başlattı. Bu teknoloji, engelleri yıkarak ve bireylerin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını kolaylaştırarak yaratıcı ifadeyi demokratikleştirmeye devam edecek. Bu durum, teknolojiyi anlama konusunda eğrinin önünde oldukları için gençlerin bu işte olması için önemli bir zaman.

Yapay zeka insanların yerini almayacak ama yapay zekayı kullanan insanlar kullanmayanların yerini alabilir.

Yapay zeka sayesinde çok sayıda farklı teknolojinin gençler için çok daha erişilebilir hale geleceğinin altını çizen Hall, "Benim tavsiyem nedir? Kendi hızınız ve üretkenliğiniz konusunda kendinizi zorlayın. Bence genç bir profesyonel olmak için iyi bir zaman" diyerek sözlerini tamamladı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow