Ali Kaya: Eğitim yılına ara, eğitim için çalışmaya devam

Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması sona erdirilmelidir

Jan 20, 2024 - 03:19
 0
Ali Kaya: Eğitim yılına ara, eğitim için çalışmaya devam

Ali Kaya: Eğitim yılına ara, eğitim için çalışmaya devam

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ali Kaya, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yarıyıl tatili öncesinde bir basın bülteni yayımlayarak önemli açıklamalarda bulundu. Kaya, birinci dönemin tamamlanmasının ardından öğrencilere ve eğitim çalışanlarına keyifli bir tatil dileyerek, bu sürecin değerlendirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için bir fırsat olduğunu belirtti.

Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı, tatilin, yapılan çalışmaların ve başarıların muhasebe yapılacağı bir dönem olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, eğitimdeki paydaşların bir araya gelerek eksiklikleri tamamlamak, yeni projeler ve yenilikler planlamak için bu ara dönemi fırsat olarak görmeleri gerektiğini ifade etti.

Kaya, eğitimde millî bir ruhun kazandırılması amacıyla köklü müfredat değişikliği, ders çizelgelerindeki seçmeli dini derslerin düzenlenmesi, öğrenci takibi ve okula devam konularında yapılan değişikliklerin eğitime ciddiyet getirdiğini ve öğretmenlerin işini kolaylaştırdığını belirtti. Ayrıca, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının sona erdirilmesi ve kadroya geçen personele yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Eğitimcilere yönelik şiddetin önüne geçilmesi için alınması gereken tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi çağrısında bulunan Kaya, ayrıca okulların ödenek sorununun çözülmesi, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, görevde yükselme sınavlarının düzenli olarak yapılması gibi konularda da açıklamalarda bulundu. Ayrıca, deprem bölgesinde görev yapan eğitim çalışanlarının hayat ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sokak köpeği sorununa çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Kaya, Millî Eğitim Bakanlığı'nın müfredatı yenileme çalışmalarını olumlu bir adım olarak değerlendirirken, eğitim sisteminin öğrencileri daha donanımlı yetiştirmeyi amaçlaması gerektiğini vurgulayarak, bu doğrultuda müfredatların güncellenmesi, eğitim altyapısının tamamlanması ve öğretmen eğitiminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow