Alman basını yazdı: Mesut Özil siyasete atılıyor

"ALMANYA İÇİN ÇOK ŞEY YAPTI"

Feb 4, 2024 - 23:33
 0
Alman basını yazdı: Mesut Özil siyasete atılıyor

Alman basını yazdı: Mesut Özil siyasete atılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimler olduğu iddia edilen kişilerce kurulan DAVA Partisi'nin (Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak) eski futbolcu Mesut Özil'i kampanya yüzü olarak kullanmayı amaçladığı öne sürüldü.

Almanya'da yayın yapan Bild am Sonntag'ın iddiasına göre, DAVA Partisi'nin Almanya'daki seçimler için bir dönem Fenerbahçe'de de forma giyen eski Almanya A Milli Futbol Takımı oyuncusu Mesut Özil'i kampanya yüzü olarak kullanmayı amaçlıyor.

Gazete özellikle Türk asıllı Alman seçmen için 35 yaşındaki Özil'in tercih edildiğini belirtirken, partinin seçimlere katılabilmesi için 18 Mart'a kadar 4000 imza toplaması gerektiğini aktardı. DAVA'nın liste başı adayı Fatih Zingal toplumda var olan sorunları tespit etmek için kullanılabilecek ünlüler olduğunu söylerken Mesut Özil'i de örnek gösterdi.

"ALMANYA İÇİN ÇOK ŞEY YAPTI"

Zingal, "O iyi bir adam, biz onun harika olduğunu düşünüyoruz. Almanya Milli Takımı için çok şey yaptı. Harika bir futbolcu, harika bir halk figürü" dedi.

Zingal'ın özellikle Türkiye'de popüler olan futbolcudan yardım beklediğini aktaran gazete, Zingal'ın, "Özil'in DAVA için kampanya yüzü olmasından elbette çok mutlu oluruz. Özil ile DAVA'nın programının ne olduğunu açıkça görebilirsiniz: Alman toplumunda tanınıyorsunuz, milli takımın oyun kurucususunuz, mükemmel bir şekilde entegre olduğunuz düşünülüyor. Ve bir günden diğerine dışlanıyorsunuz." sözlerini aktardı.

Türk kökenli çok sayıda göçmenin ayrımcığa maruz kaldığını hatırlatan Zingal, Bild am Sonntag'a, "Şu anda çok sayıda insanın partiye ilgi göstermesinin sebebi de bu." ifadesini kullandı.

Geçmişte Almanya Milli Takımı'nı ırkçılıkla suçlayan Özil'i o dönem Erdoğan destekledi. Erdoğan, 2018 yılında, "Özil'in gözlerinden öperim. Mesut'un açıklamalarının arkasındayım." ifadelerini kullandı.

Odatv.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow