ANTALYALILARIN VAZGEÇEMEDİĞİ LEZZET: PİYAZ

Antalyalıların tadına doyamadığı bu yemek nasıl hazırlanıyor?

Nov 17, 2023 - 14:38
 0
ANTALYALILARIN VAZGEÇEMEDİĞİ LEZZET: PİYAZ

ANTALYALILARIN VAZGEÇEMEDİĞİ LEZZET: PİYAZ

Yaklaşık yüz yıla yakın geçmişi ile Antalyalıların vazgeçemediği lezzet piyaz, tadı ve tarifi ile diğer piyaz çeşitlerinden ayrılıyor. Antalya’ya özgü sosu ile diğer yörelerden farklı olarak yapılan piyazın bir özelliği daha var, o da bağımlılık yaratması.

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2017 yılında tescil edilen Mahreç işareti ile coğrafi işaretli ürünler arasındaki yerini alan Antalya piyazı, sıklıkla aranılan tarifler arasında yer alıyor. Ünü, lezzeti il sınırlarını aşan piyaz, salata olarak kabul edilen piyazlardan farklı olarak Antalya’da yemek olarak tüketilmesi de bir diğer özelliği arasında.

Antalya’ya uğrayan yerli ve yabancı misafirler piyazın tadına bakmadan gitmiyor. Tarator soslu fasulye yemeği olan piyazda dikkat çeken noktalar bulunuyor. Bunların başında çandır fasulyesi kullanılması ve tarator sosu geliyor. Peki, tüm Antalyalıların tadına doyamadığı bu yemek nasıl hazırlanıyor?

İşte eşsiz lezzet Antalya piyazının tarifi;

İlk olarak yaklaşık yarım kilogram çandır fasulyesi akşamdan tuzlu suda bekletilerek şişmesi sağlanır. Ardından fasulyeler tuzlu bol suda yaklaşık 20-25 dakika pişirilmeye bırakılıyor. Bu şekilde ön haşlaması yapılan fasulyenin haşlama suyu dökülerek yeniden tuzlu su hazırlanıyor ve pişmeye bırakılıyor. Haşlama suyu çekilmeye başlayınca fasulye hazır hale geliyor ve ocaktan alınıyor. Sıra sosunu hazırlamaya geliyor. Bir kaseye haşlanılan fasulyeden 3 yemek kaşığı alınarak çatal yardımıyla eziliyor.   Ardından içerisine 1 kahve fincanı tahin, 5-6 diş ezilmiş sarımsak, 2 kahve fincanı zeytinyağı, 1 adet limon suyu, 1 kahve fincanı sirke, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 çay bardağı su eklenerek çırpıcı yardımıyla karıştırılıyor. Hazırlanan sos yayvan bir tabakta haşlanılan fasulyelerle buluşturularak karıştırılıyor. Son olarak ise kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış 3 adet domates, 4 adet doğranarak hazır hale getirilen haşlanmış yumurta, ince kıyılmış taze soğan, yeşil sivri biber ve maydanoz, tuz, kırmızı pul biber ve karabiber eklenerek servise hazır hale geliyor. Geriye de bu lezzetli piyazı tatmak kalıyor. 

AYŞEGÜL ŞAHİN

 https://antalyaningundemi.com/ 

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow