Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı XIX. Kongresi’ne Katıldı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya Moldova'da

May 28, 2024 - 14:38
 0
Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı XIX. Kongresi’ne Katıldı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya, Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı XIX. Kongresi’ne Katıldı

YEREL GÜNDEM / Kişinev, Moldova

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya, 21-24 Mayıs 2024 tarihlerinde Moldova’nın başkenti Kişinev’de düzenlenen Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı XIX. Kongresi’ne katıldı. Kongreye 35 üye anayasa mahkemesi/yüksek mahkemenin yanı sıra Venedik Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Birliği Adalet Divanı, Dünya Anayasa Yargısı Konferansı, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı ve çeşitli anayasa mahkemeleri birliği/konferansları katılım sağladı.

Moldova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin davetlisi olarak kongreye katılan Başkan Özkaya'ya Anayasa Mahkemesi Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Aydın eşlik etti. Kongre, Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansına üye anayasa mahkemeleri ve yüksek mahkemelerin başkanlarının katılımıyla gerçekleşen Başkanlar Kurulu toplantısıyla başladı. Başkanlar Kurulu toplantısında söz alan Başkan Özkaya, tecrübe ve bilgi paylaşımı için anayasa mahkemeleri arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaparak, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplantıda, Konferansın dönem başkanlığına Türk Anayasa Mahkemesi'nin de desteklediği Arnavutluk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi seçildi. Konferansın bilgi işlem ve arşiv hizmetlerinin Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi uhdesinde kurulacak daimî ofis tarafından yürütülmesine karar verildi. Ayrıca, Kosova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin Konferansa üyelik talebi hakkında rapor hazırlamak üzere Türk Anayasa Mahkemesi'nin de aralarında bulunduğu bir komite kuruldu.

Kongrenin resmî açılışının ardından akademik oturumlara geçildi. "Anayasa Mahkemeleri ile Uluslarüstü Mahkemeler Arasındaki Etkileşim", "Anayasa Mahkemelerinin Yetki Alanına Giren Siyasi ve Hukuki Meseleler" ve "Olağanüstü Hâlde Anayasal İlkelerin Korunması" konularının tartışıldığı üç oturum gerçekleştirildi. Oturumlara ilişkin bilgi alışverişlerinin ardından "Yargının Kendini Kısıtlamasının Biçimleri ve Sınırları: Anayasa Mahkemeleri Örneği" başlığı altında yapılan değerlendirmelere ilişkin genel rapor sunuldu.

Başkan Özkaya, kongreye katılan anayasa mahkemeleri başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirerek bilgi alışverişinde bulundu. Görüşmelerde ikili ilişkilerin sürdürülmesi ve geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

Anayasa Mahkemesi Heyeti, Moldova temasları kapsamında Kişinev Büyükelçiliğini de ziyaret ederek Büyükelçi Uygar Mustafa Sertel ile bir araya geldi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow