AYM'nin iptal ettiği uygulama geri döndü

Adli para cezaları artırıldı

Jun 3, 2024 - 19:08
 0
AYM'nin iptal ettiği uygulama geri döndü

Adli para cezaları artırıldı

8. Yargı Paketinin yürürlüğe girmesiyle adli para cezaları artırıldı. AYM'nin iptal ettiği örgüt adına suç işleme fiili de yeniden TCK'ya eklendi.

Kamuoyunda 8. Yargı Paketi olarak bilinen düzenleme, Mart ayında yasalaşmasının ardından 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdi. Yeni uygulama ile adli para cezaları artırıldı.

7499 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda değişiklikler yapan yeni kanuna ilişkin sosyal medya platformu X'te bir mesaj paylaşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yasanın 1 Haziran'dan itibaren uygulanmaya başlandığını hatırlattı.

Buna göre; 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren işlenen suçlar bakımından adli para cezalarında alt sınır 20 liradan 100 TL'ye; üst sınır ise 100 TL'den 500'e yükseltildi. Ceza mahkemelerince doğrudan verilen adli para cezalarının kesinlik sınırı da 3 bin TL'den 15 bin liraya çıkarıldı. Adli para cezasının ödenmemesi halinde hapis süresinin belirlenmesinde ise bir gün karşılığı olarak 500 Türk Lirası esas alınacak.

AYM'nin iptal ettiği uygulama geri döndü

8. Yargı Paketi ile daha önce Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" fiili müstakil bir suç olarak yeniden düzenlendi.

Türk Ceza Kanununda yapılan değişikliğe göre, bir örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Devlet güvenliğine ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar bakımından, silahlı örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi ayrıca 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Örgüt adına suç işleyen kişi ise hem işlediği suçtan hem de örgüt adına suç işleme cürmünden ayrı ayrı cezalandırılacak.

Ancak değişikliğin, Anayasa Mahkemesinin (AYM) ilgili hükme ilişkin iptal kararını dikkate almaktan uzak olduğu yorumları yapılıyor. Türk Ceza Kanununun (TCK) 220. Maddesinde, "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen" kişinin ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılacağı hükmediliyordu. AYM geçen yıl bu düzenlemeyi, "ifadenin muğlak olup keyfilik yaratabildiği" gerekçesiyle oy birliği ile iptal etmişti. Yeni düzenleme, keyfilik endişesini giderecek değişiklikler olmadan, çok benzer şekilde yeniden metne girdi ve yasalaştı.

DW

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow